przypowiesc o siewcy
Duchowość Nowy testament Przypowieści Biblijne

Przypowieść o Siewcy

Przypowieść o siewcy jest dosyć popularna, ze względu na swoje przesłanie. Owa przypowieść jest także omawiana w szkołach. W poniższym wpisie znajdziesz interpretacje oraz streszczenie przypowieści.

Lokalizacja przypowieści o siewcy w Piśmie Świętym

Przypowieść w Ewangelii Mateusza (13,3–8), Marka (4, 1–9) i Łukasza (8,4–8) w Nowym Testamencie.

Przypowieść o siewcy charakterystyka gruntów

Droga w przypowiesci o siewcy

Na początku Jezus mówi o drodze, gdzie kiedy rzucane jest ziarno zaraz zlatują się ptaki i je wydziobują. Odczytujemy to jako osoby, które są zniewolone przez szatan lub opętane. Osoby, które celowo odrzucają Boga w swoim życiu. Po pewnym czasie Szatan tak opanowuje ich życie, że zabiera Słowo Boże.

Skała w przypowiesci o siewcy

Skałą są ludzie, którzy słuchają Słowo Boże, mają początkowy entuzjazm, ale nie wprowadzają go w swoje życie. Przyjmują Słowo z entuzjazmem, lecz gdy przychodzi ucisk, rezygnują.
Ewangeliczny przykład – Król Herod

Gleba ciernista

Symbolizuje osoby, które słuchają słowa Bożego, ale troski doczesnego świata skutecznie je zagłuszają. Może to być pogoń za pieniądzem, pogoń za grzechem. Różnego rodzaju uzależnienia. Mogą to być osoby, które nieustannie niepokoją się o przyszłość.

Gleba żyzna

Są to osoby, które słuchają Słowa Bożego, wypełniają je i wydają plon. Plon zależy od wielu czynników, na ilu płaszczyznach swojego życia ludzie wprowadzają Słowo Boże w czyn.

Bóg sieje obficie na każdy rodzaj ziemi

ziarno, zasiew, sianie, siewca

Siewca jako Bóg, sieje obficie niezależnie od rodzaju gruntu. Tyle samo ziarna spada ma glebę żyzną co na drogę. Ten fakt jest bardzo ważny. Zauważ, że nie ma tam napisane „Siewca wiedząc, że na glebie skalistej ziarno nie wyda plonu, rzuca tam mniejszą ilość ziarna”. Można powiedzieć, że to jest nielogiczne, natomiast Bóg daje wszystkim szanse nawrócenia. Każdy jest dla niego ważny.

Siewca rzuca ziarno równo, tzn. Bóg daje każdemu tyle samo łaski, Słowa. Jedni Słowo to przyjmują i dają plon, inni są zamknięci i nie chcą tego słowa przyjąć. Plon zależny jest od zaangażowania, od wprowadzania słowa w czyn. Siewca robi co w jego mocy, sieje obficie. Daje także warunki każdej ze skał na to aby ziarno mogło wydać plon. W Ewangelii Mt 5, 45 napisane jest :

On zsyła deszcz na sprawiedliwych i niesprawiedliwych.

Mt 5, 45

To od nas zależy, jaką skałą jesteśmy. To nasze decyzje nasza otwartość na działanie Boga determinują czy ziarno wyda plon i jaki plon wyda.

Przypowieść o siewcy brak łaski wiary

Ludzie czasami powołują się na tę przypowieść błędnie ją interpretując. Twierdzą, że nie mają łaski wiary, przerzucając winę na Boga. Od wszystkiego umywając ręce. Natomiast przysłowiową drogą, czyli trudnym gruntem, gdzie przychodzi szatan i wydziobuje Słowo Boże nie stajemy się po urodzeniu. To jest proces, to przez nasze decyzje zamykamy się na Boga.

Droga jest przykładem człowieka, który jest bardzo daleko od Boga, niekiedy zniewolony czy opętany. Wtedy to szatan uniemożliwia człowiekowi przyjęcie Słowa Bożego. Jednak aby być w tak niebezpiecznym położeniu trzeba z premedytacją odrzucać Boga, lub żyć jakby Go nie było.

Głęboka wiara oczywiście wymaga łaski, dlatego każdy Chrześcijanin powinien jej pragnąc, modląc się o wiarę.
Jak się modlić – modlitwa o wiarę. Jeżeli ktoś celowo odrzuca Boga, to z pewnością nie modli się o wiarę.

Przypowieść o siewcy – Trud związany z wiarą

Krzyż

Chrześcijaństwo jest religią wymagającą. Jednak nie jest to religia wybranych, lecz religia wszystkich. To znaczy, że nikt nie jest wykluczony, to człowiek sam odrzuca naukę Jezusa.

Nie możemy też zamykać się na jeden rodzaj gleby. W życiu każdego człowieka są różne okresy, każdy z nas podlega ma lepsze i gorsze okresy. Dlatego czasami możemy utożsamiać się z glebą na skale, a czasami z glebą żyzną. Oczywiście powinniśmy zabiegać o to aby zawsze być glebą żyzną. Nawet jak oddalamy się od Boga i zaczynają w naszym życiu pojawiać się ciernie, które na Boga przysłaniają, to nie znaczy że nie możemy tych cierni usunąć.

Jako ewangeliczny przykład możemy odwołać się do postaci Piotra. Apostoł, który wiele razy błądził, ale potrafił wracać. Fenomen Św.Piotra – Człowiek który potrafił wracać

Podsumowanie – streszczenie

  • Przypowieść o siewcy pokazuje Boga jako siewce, który daje Słowo wszystkim równo.
  • Od człowieka zależy jakim jest rodzajem gruntu.
  • Człowiek staje się drogą, skałą, gleba ciernista, glebą żyzna przez decyzje jakie podejmuje w swoim życiu i przez to jak żyje.

One Reply to “Przypowieść o Siewcy

  1. Bardzo trafne podsumowanie, Bóg sieje obficie na każdy rodzaj gruntu. Gdyby tak nie było, to żadne ziarno nie spadło by na drogę czy na skałę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *