Modlitwa a związek
Modlitwa jest częścią różnych religii – w każdej z nich pełni ważną funkcję. Jak wiara ma się do relacji z innymi? Każda z religii do związków podchodzi inaczej. W chrześcijaństwie czy judaizmie można być w związku przedmałżeńskim, ale przed zawarciem sakramentu, nie można współżyć. Oznacza to konieczność przyjęcia sakramentu małżeństwa przed założeniem rodziny. W buddyzmie natomiast nie ma jasnych zasad dotyczących zawierania związków.- partnerzy mają być po prostu szczęśliwi, formalizacja ich relacji nie jest konieczna.
Modlitwa, w zależności od religii, może służyć różnym celom. Chrześcijanie modlą się m.in. po to, aby podziękować swojemu bogu. W judaizmie bardzo ważna jest modlitwa żałobna – stanowi ona stały element spotkań w synagogach. Buddyści w samotności lub wspólnie powtarzają mantry, które najczęściej mają formę sylab.
Związki w religiach
Zasady funkcjonowania związków, tych romantycznych, są przeważnie określone przez święte księgi danych religii.
Islam
Islam zakłada wyższość mężczyzny nad kobietą. Jedną z nierówności dotyczących związków w Islamie jest poligamia, która dotyczy jedynie mężczyzn. Kobiety nie mają prawa do bycia w relacji z inną osobą, niż jej mąż. Związki funkcjonują na prawie szariatu – oznacza to, że są w nich ścisłe reguły, których należy bezwzględnie przestrzegać.
Modlitwa jest piątym filarem wiary, do którego muzułmanie podchodzą bardzo rygorystycznie. Muzułmanie modlą się w meczetach, jednak małżeństwo nie może iść do niego razem. Kobiety albo nie mają do niego wstępu, albo mają w nim wydzielone miejsce, z dala od mężczyzn.
Talibowie, czyli członkowie skrajnego ugrupowanie muzułmanów, wymagają od kobiet całkowitego zakrycia ciała burką afgańską- od stóp do głów, jedynie oczy mogą być częściowo odsłonięte. Nie mogą one również pracować poza domem. W tym odłamie islamu właściwie o wszystkich sprawach decydują mężczyźni.
Chrześcijaństwo
Chrześcijanie do związków podchodzą mniej rygorystycznie. Ci najbardziej gorliwi wstrzymują się z założeniem rodziny i współżyciem do czasu po ślubie.
Małżeństwo zawiera się kościołach, w których zakochani oraz goście wspólnie się modlą. Po złożonej przysiędze para staje się małżeństwem.
Chrześcijanie, aby się pomodlić, bardzo często chodzą do kościoła wspólnie, całymi rodzinami lub w dwójkę
Buddyzm
Buddyzm nie wymaga zawarcia małżeństwa. Jego wyznawcy mogą żyć w nieformalnych związkach. Jednak jeśli buddyjska para decyduje się na ślub, to jest on ważnym świętem. Na uroczystość zaproszeni są mnisi, którzy recytują święte księgi. Jest to jednak uroczystość świecka i odbywa się w Urzędzie Stanu Cywilnego. W buddyzmie kobiety i mężczyźni mają takie same prawa, również w małżeństwie. Pary mogą wspólnie się modlić – czytać święte księgi lub medytować.
Związki i modlitwa
Wchodzenie w związki romantyczne jest nieodłącznym elementem życia większości ludzi na świecie, również tych wierzących. Oznacza to, że religia i relacje romantyczne są ze sobą ściśle powiązane.
Każde z wyznań określa zasady, jakimi jego wierni powinni się kierować – również będąc w związkach. Osoby wierzące w związkach formalnych i nieformalnych modlą się, gdyż jest to nieodłącznym elementem prawie każdej religii. W zależności od wyznania pary robią to wspólnie lub oddzielnie. Modlitwa występuje również podczas zawierania sakramentu małżeństwa, który dla wielu jest niezbędny do stworzenia rodziny.
Jeśli ciekawią Cię tematy związane z religią, różnymi wyznaniami, modlitwą to warto jest zajrzeć na stronę https://nafakcie.pl/kategoria/modlitwy/, która w zakładce „Modlitwy” ma wiele ciekawych artykułów związanych z wyżej wymienionymi kwestiami. Jest to rzetelne źródło, w którym znajdziemy wiele ciekawostek na różne tematy, również te religijne.
Artykuł przy współpracy z: https://facetembyc.pl/