Cytaty o Przyjaźni

Szukasz cytatów z Pisma Świętego o Przyjaźni? Gdzie w Piśmie Świętym jest mowa o przyjacielach? Cytaty i wersety znajdzie w artykule!

Dobrze jest mieć przyjaciela, lub kilku przyjaciół, tzn. jakieś bliskie osoby z kim będziemy mogli się spotykać, spędzać czas. Czasami jednak przyjaźń miewa swoje wzloty i upadki, czasami wydaje nam się że to już koniec przyjaźni, albo nie wiemy czy to już przyjaźń czy to jeszcze nie ten etap znajomości. We wszystkich tych przypadkach możemy potrzebować słów pocieszenia.

W tym wpisie znajdziesz cytaty, które odnoszą się do przyjaźni znalezione w Piśmie Świętym.

Przyjaciel nie sługa

Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich. Wy jesteście przyjaciółmi moimi, jeżeli czynicie to, co wam przykazuję. Już was nie nazywam sługami, bo sługa nie wie, co czyni pan jego, ale nazwałem was przyjaciółmi, albowiem oznajmiłem wam wszystko, co usłyszałem od Ojca mego.

J 15, 13-15
Cytaty o przyjazni juz nie nazywam was slugami, ale przyjaciolmi

Wierny przyjaciel potężną obroną

Każdy kto znalazł wiernego przyjaciela, wie że jest to wielki skarb. Prawdziwą przyjaźń można poznać po tym, że nie ma względu na dobra materialne.

 14 Wierny bowiem przyjaciel potężną obroną, kto go znalazł, skarb znalazł. 15 Za wiernego przyjaciela nie ma odpłaty ani równej wagi za wielką jego wartość. 16 Wierny przyjaciel jest lekarstwem życia; znajdą go bojący się Pana.

Syr 6, 14-16

Bogacz ma wielu „przyjaciół”

20 Ubogi niemiły nawet najbliższemu, a bogacz ma wielu przyjaciół. 21Kto bliźnim gardzi – ten grzeszy, szczęśliwy – kto z biednym współczuje

Prz 14, 20-21

Bogactwo zyskuje wielu przyjaciół, biednego opuszcza najbliższy.

Prz 19,4

Przyjaźń ze światem to nieprzyjaźń z Bogiem

Jakub dosyć ostro i stanowczo napomina wiernych, ludzi mających upodobanie w świecie nazywa cudzołożnikami. Jakub wskazuje, że przyjaźń ze światem jest nieprzyjaźnią z Bogiem i tutaj nie ma kompromisów.

Cudzołożnicy, czy nie wiecie, że przyjaźń ze światem jest nieprzyjaźnią z Bogiem? Jeżeli więc ktoś zamierzałby być przyjacielem świata, staje się nieprzyjacielem Boga.

Jk 4,4

Przyjaciel – brat

W księdze przysłów znajdziemy słowa, które mówią o przyjacielskiej miłości w każdym czasie. Natomiast miłość ta staje się wręcz braterska, kiedy przychodzi trudny czas. Pismo Święte pokazuje nam, że dopiero w sytuacji ekstremalnej można sprawdzić prawdziwą przyjaźń.

Przyjaciel kocha w każdym czasie,a bratem się staje w nieszczęściu.

Przy 17,17

Zobacz także