Nowy testament Przypowieści Biblijne

Przypowieść o perle i o skrabie w roli

Interpretacja przypowieści o perle i o skarbie w roli. Co mają wspólnego, a czym się różnią? Jaki jest sens owych przypowieści? Przypowiesc o perle i o skarbie ukrytym w roli sa dosyc podobne. Przypowiesc o perle wydaje się nieco bardziej logiczna. Dlaczego? dowiesz sie w artykule 😉

Lokalizacja w Piśmie Świętym

W Piśmie Świętym perykopę przypowieści o skarbie i perle znajdziemy w Ewangelii św. Mateusza Mt 13, 44-46

Porownanie przypowieści o perle i o skrabie

Kupiec poszukujący pereł znalazł jakąś niepowtarzalną i piękną perłe na straganie, która też miała swoją cenę. Zrobił podsumowanie majątku i wyszło mu, że musi wszystko sprzedać aby ją nabyć. Z kolei w przypadku przypowieści o skarbie w roli, biblijny „pewien człowiek” znajduje skarb na roli zakupuje go i kupuje role. Mógłby przecież zabrać ten skarb, bez konieczności kupowania.

Tutaj chwile bym się zastanowił, może ten skarb był pod większą powierzchnią terenu, dlatego kupił całą ziemię? W tym przypadku faktycznie musiałby zryć komuś całe pole i raczej ten ktoś by się zorientował. Mogli by też zobaczyć to inni i mogli by się połasić na ten skarb.

W tym wypadku zakup roli jest bardziej zrozumiały, bo mógłby sobie podbierać po kawałku i nikt by się nie zorientował. Sądzę, że te przypowieści mają nieco inny sens. W przypowieści o roli i o perle chodzi o to aby wyzbyć się wszystkiego co posiadamy, aby zdobyć Królestwo Boże.

Czy jestem gotowy aby pójść do nieba?


O tym czy jesteśmy już gotowi decyduje Bóg, natomiast zdanie, które zaraz przeczytasz może sporo pomóc w odpowiedzi na to pytanie. W ramach szybkiegi cwiczenia przeczytaj poniższe zdanie i zbadaj swoje reakcje.

1. Jutro pójdziesz do nieba.

Chwila ciszy. Czy wszyscy mieli już pierwsze myśli, skojarzenia?

Jakie były Twoje skojarzenia? Czy była w nich radość i gotowość? Czy Twoje myśli krążyły wokół spraw doczesnych? Np. „Ojej muszę jeszcze to, czy tamto załatwić”. Pewnie w większości, pierwsze skojarzenia były ziemskie. A muszę jeszcze to szybko zalatwić, a muszę jeszcze tamto zrobić. Mamy wiele jakiś spraw jeszcze nie podomykanych na ziemi.

Zobaczcie ze bohaterowie tych przypowieści, w moemncie, gdy znajdują ten skarb też nie są jeszcze gotowi. Napisane jest że poszli i sprzedali wszystko co mieli. Nie wiemy ile czasu to trwało, często trwa to przez wiele lat.

Ile czasu trwała sprzedaż wszystkiego co mieli aby nabyć perłe czy rolę?

My jestemy oporni na wiele rzeczy i dlatego niektóre rzeczy w naszym życiu trwają przez lata. Przez lata żona mówi do męża, aby jezdził wolniej dopiero jak sarna wyskoczyła na ulice to zaczął zdejmować nogę z gazu.

Przez lata sobie coś obiecujemy, kiedys widziałem takie zdjecie z postanowieniami noworocznymi.

My tak sobie mowimy, pieniądze nie sa ważne, uroda nie jest ważna, samochód nie jest ważny. Natomiast w codzienności w pracy zostajemy po godzinach. Z samochodem co chwile jezdzimy na myjnie, żeby ładnie wyglądał, spędzamy godziny przed lustrem, zeby dobrze wygladac.

Dopier będąc starym, niekiedy czesciowo przykutym do łóżka lub fotela, zaczynam odpuszczać. Ponieważ już nie jesteśmy w stanie tak wielu rzeczy zrobic. Tutaj tez nie chodzi o to aby tego nie robic, to jest jasne ale chodzi o to aby zarzucać sieci umiejetnie.

Jak zarzucać sieci aby nie wpaść do wody?


My często zarzucamy na coś sieci w naszym życiu i tak się zamachujemy, że wpadamy z ta siecią do wody. Zarzucamy sieć na karierę i wszystko poswięcamy dla tej kariery i wpadamy do wody, potem musi nas ktoś z niej wyciągnąc. Często jak wyciągą nas ktoś niedoświadczony, to skutek może być taki, że my go wciągniemy do wody.

Aby prawidłowo zarzucić sieć potrzeba nie lada równowagi, nie można też zarzucać za daleko, bo możemy wpaść do wody. Może być też tak, że kilkanascie rzutów pod rzad bedziemy w wodzie. Jeżeli Jezus będzie Panem kazdej przestrzeni naszego życia, to nie ma ryzyka, że zarzucimy za daleko.

Wyznanie Jezusa Panem, to jest codzienne pytanie się o jego wole, w każdej przestrzeni. Na morzu, czy na jeziorze warunki rybackie się zmieniają, dlatego dobrze jest pytać mistrza, jak zarzucić, aby nie wpaść do wody.

Wyzbyć się wszystkieg, aby wejsc do Królestwa Bożego.

Zauważcie, że my często przyzwyczajamy się do różnych czynności.
Czesto w małżeństwie największe kłutnie biorą się przez jakieś błachostki. Kiedyś słyszałem, jak pewien mężczyzna opowiadał, że rozeszli się z żoną, bo źle odkladała mydło pod prysznicem. W skutek czego w mydelnicze zbierała się woda i mydło się rozpuszczało.
Pewnie nie raz przekładał tą mydelniczkę w inne miejsce, ale zdarzył się gorszy dzień w pracy, źle odłożone mydło przelało falę goryczy i się zaczęła kłótnia. Taki przebieg sprawy powtórzył sie kilka razy w roku. Po paru latach facet był tak zirytowany że nie wytrzymał.

Starość i choroba jako pomoc w wyzbyciu się wszystkiego

Starość pomaga nam wyzbyć się pewnych rytuałów, przyzwyczajeń. Kiedy jedyne co możemy zrobić to wstać rano, trochę pochodzić i leżeć cały dzień w łóżku, to nagle uświadamiamy sobie, że mydło w niewłaściwym miejscu wcale nam nie przeszkadza.

Kiedy jesteśmy satrzy, to sposob krojenia pomidora przestaje nam przeszkadzac, zjemy pokrojny w cwiartki, plastry itd.

Wyzbyć się grzechu

Ga 5, 21: zazdrość, pijaństwo, hulanki i tym podobne. Co do nich zapowiadam wam, jak to już zapowiedziałem: ci, którzy się takich rzeczy dopuszczają, królestwa Bożego nie odziedziczą.

Słowo Boże mowi wyraźnie, że Ci którzy dopuszczają się grzechów wymienionych w liście do galatów Królestwa Bożegonie nie odziedziczą. Dlatego też każdy z nas musi wyzbyć się także i grzechu ze swojego serca, zanim wejdzie do Królestwa Bożego.

Podsumowanie – streszczenie przypowieści o perle i skarbie w roli

Przypowieść o perle jak i o skarbie ukrytym w roli mówi o tym, że aby wejść do Królestwa Bożego musimy wyzbyć się wszystkiego co mamy na tym świecie. Zarówno dobra materialne jak i różnego rodzaju przyzwyczajenia. Musimy wzybyć się także grzechu, aby nas nie ograniczał.

One Reply to “Przypowieść o perle i o skrabie w roli

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.