Kobieta Kananejska - Syrofenicjanka
Nowy testament Przypowieści Biblijne

Wiara Kobiety Kananejskiej (Syrofenicjanka)

Przykład wiary jaki daje nam kobieta z rodu Kanan, pokazuje, że Jezus po raz kolejny jest bezsilny wobec wielkiej wiary jaką miała ta kobieta. Pierwsza bezsilność wobec kobiety cierpiącej na upływ krwi. Kobieta nie odpuszcza Jezusowi nawet kiedy On odciąga uzdrowienie w czasie. Idzie dalej, nie odwraca się na pięcie po dosyć ostrych słowach Jezusa.

Kobieta Kananejska lokalizacja w Piśmie Świętym. 


Mt 15, 21-28.

Potem Jezus odszedł stamtąd i podążył w okolice Tyru i Sydonu. 22 A oto kobieta kananejska, wyszedłszy z tamtych stron, wołała: «Ulituj się nade mną, Panie, Synu Dawida! Moja córka jest ciężko nękana przez złego ducha». 23 Lecz On nie odezwał się do niej ani słowem. Na to podeszli Jego uczniowie i prosili Go: «Odpraw ją, bo krzyczy za nami». 24 Lecz On odpowiedział: «Jestem posłany tylko do owiec, które poginęły z domu Izraela». 25 A ona przyszła, padła Mu do nóg i prosiła: «Panie, dopomóż mi». 26 On jednak odparł: «Niedobrze jest zabierać chleb dzieciom, a rzucać szczeniętom». 27 A ona odrzekła: «Tak, Panie, lecz i szczenięta jedzą okruchy, które spadają ze stołu ich panów». 28 Wtedy Jezus jej odpowiedział: «O niewiasto, wielka jest twoja wiara; niech ci się stanie, jak pragniesz!» Od tej chwili jej córka była zdrowa.

Mk 7, 24-28

Stamtąd zaś wybrał się i udał w okolice Tyrui Sydonu. Wstąpił do [pewnego] domu i chciał, żeby nikt o tym nie wiedział, nie mógł jednak pozostać w ukryciu. 25 Zaraz bowiem usłyszała o Nim kobieta, której córeczka była opętana przez ducha nieczystego. Przyszła, padła Mu do nóg, 26 a była to poganka, Syrofenicjanka z pochodzenia, i prosiła Go, żeby złego ducha wyrzucił z jej córki. 27 I powiedział do niej [Jezus]: «Pozwól wpierw nasycić się dzieciom, bo niedobrze jest zabierać chleb dzieciom, a rzucać szczeniętom». 28 Ona Mu odparła: «Tak, Panie, lecz i szczenięta pod stołem jedzą okruszyny po dzieciach». 29 On jej rzekł: «Przez wzgląd na te słowa idź; zły duch opuścił twoją córkę». 30 Gdy wróciła do domu, zastała dziecko leżące na łóżku; a zły duch wyszedł.

Kobieta z rodu Kananejczyków, przychodzi  do Jezusa. 


Dlaczego kobieta, a nie mężczyzna przychodzi do Jezusa? W tamtych czasach kobiety maiły mniejsze prawa niż mężczyźni, nawet niż młode chłopaki w domu. Obecnie jest nam Europejczykom ciężko to pojąć, ale to była inna kultura i inne czasy.  W krajach arabskich po dziś dzień kobiety są bardzo nisko w hierarchii. 


Jeżeli kobieta przychodzi do Jezusa z taką prośbą i prosi w intencji córki, możemy założyć, że była wdową. Wie, że sama już sobie nie da rady, nie ma męża, nie ma kto jej pomóc. Jezus uzdrowiciel może to zrobić. Tylko Jezus nie chce być traktowany jak uzdrowiciel, jak złota rybka spełniająca nasze życzenia.

Chcę relacji przyjęcia jego nauki pójścia za nim. Jezus trochę się odkrywa wchodzi w dialog, ale bardzo ostro, oschle, testuję kobietę, czy pójdzie dalej, czy urazi to jej dumę i obróci się na pięcie. Może jakby prosiła w swojej intencji, to tak by się skończyło, ale przyszła prosić za córkę. Wie, że musi wymusić to uzdrowienie, nawet za wszelką cenę. 


Jezus przerywa milczenie i zaczyna dialog z Syrofenicjanką. 


To że Jezus w końcu przerywa milczenie napawa ją wielką radością. Bo ktoś się nią zainteresował. Co prawda Jezus odpowiada w taki sposób, że lepiej jakby nic nie powiedział. On jednak odparł: '«Niedobrze jest zabierać chleb dzieciom, a rzucać szczeniętom’ 


Szok, niedowierzanie, jak to mogło się stać uczniowie są w takim samym szoku co ona. Jak Jezus mógł porównać kobietę do psa. Kananejka dobrze sobie radzi i nie daje za wygrana. Nie wiadomo jakie myśli pojawiły się w głowie tej kobiety. W jej głowie mogły pojawić się myśli, podważające dobroć Jezusa, to że jest pełen miłości. Z całego tego stresu i przejęcia, że Jezus wgl jej odpowiedział, mogło nie dotrzeć do niej, jak ostre są Jego słowa. 


Jezus boi się, że to uzdrowienie może nie doprowadzić Kananejki do nieba. 


Psom lepiej jest dać się najeść, niż wam poganom, bo zostaniecie uzdrowieni i zaraz zapomnicie, nikt nie zbuduje ze mną prawdziwej relacji. Nie będzie mnie chciał przyjąć do swego serca i otoczyć miłością. Nie będziecie chcieli zmienić swojego życia, oddać mi go abym to ja działał. Wyrazicie swoja radość i wdzięczność tylko na początku, a jak poproszę o jakiś dar z siebie dla drugiego człowieka, to odwrócicie swój wzrok w drugą stronę. 
Celem Boga jest aby każdy znalazł się w Królestwie Niebieskim, a nie to aby wszyscy byli uzdrowieni, jeżeli choroba czy brak czegoś przyprowadzi Cię do Boga to będzie to dla niego sukces. 


Dlaczego Jezus nie przyszedł do pogan – Kobieta Kananejska


’Jestem posłany tylko do owiec, które poginęły z domu Izraela’  Żydzi byli obeznani z Pismami Starego Testamentu. W których było opisane przyjście Jezusa. Chciał aby przyjęto Go jako Syna Bożego i zawiązano wspólnoty jako podwaliny kościoła. Jezus wie, że musi zbudować fundament, dlatego zbiera uczniów, których formuje. Formuje ich aby zakładali wspólnoty aby formowali innych. Pragnie aby Słowo Boże biegło po świecie. Aby jak największa liczba ludzi mogła go przyjąć do swego serca. Do pogan także przyjdzie, ale nieco później w postaci jego następców (św.Piotra, św.Pawła, w postaci Ciebie)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *