Pismo Swiete
Duchowość Nowy testament Stary Testament

Pismo Święte – czym różnią się od siebie poszczególne wydania?

„Które Pismo Święte wybrać?” — tego typu pytanie zadaje sobie każdy katolik chcący wzbogacić swoją domową biblioteczkę. Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu dostępne jest w wielu różnych wydaniach. Do wyboru mamy między innymi Pismo Święte wydane przez Edycję Świętego Pawła czy Pismo Święte z komentarzem. Dostępne na sklepowych półkach Pisma Święte różnić mogą się od siebie także ceną. Które z nich są w szczególności godne uwagi?

Pismo Święte — Edycja św. Pawła

Edycja świętego Pawła to wydawnictwo, którego historia sięga 1934 roku. Wtedy to włoscy księża Rawina oraz Robaldo przybyli z Włoch do Polski. W Częstochowie otworzyli niewielką drukarnię wydającą między innymi wznowienia Ewangelii. W okresie międzywojennym musiała ona zostać czasowo zlikwidowana, lecz reaktywowano ją w 1976 roku. Wydawnictwo działało wówczas pod nazwą Edycja Paulińska. Dopiero w 1992 roku przyjęło ono obowiązującą aktualnie nazwę, jaką jest Edycja Świętego Pawła. Oferta wydawnictwa jest niezwykle bogata. Edycja świętego Pawła oferuje między innymi Pismo Święte. Przykładem takiej pozycji jest „Biblia Stary i Nowy Testament Pamiątka Sakramentu Bierzmowania„. To pełny tekst Pisma Świętego w najnowszym tłumaczeniu z języków oryginalnych (inaczej nazywany jest on Biblią Paulistów). Wydanie to zawiera plan lektury Biblii na 365 dni ułatwiający przeczytanie Pisma Świętego w przeciągu roku, wskazówki, w jaki sposób powinno się czytać Biblię oraz modlić, 2 kolorowe dodatki z wprowadzeniem w lekturę Pisma Świętego oraz atlasem biblijnym, a także elegancką pamiątkę uroczystości Bierzmowania z miejscem na dedykację oraz życzenia. Na uwagę zasługuje tutaj również przejrzysty układ, dwukolorowy druk oraz oznaczenia poszczególnych ksiąg znajdujące się na marginesach, które w znaczący sposób ułatwiają wyszukiwanie tekstu. W ofercie Edycji Świętego Pawła znaleźć można także różnego rodzaju przewodniki duchowe, biografie świętych czy czasopisma chrześcijańskie.

Pismo Święte z komentarzem

Do czynienia możemy mieć także z Pismem Świętym z komentarzem. Zawiera go między innymi „Pismo Święte Nowy Testament” pod redakcją księdza Mariana Wolniewicza. Jest to jednotomowe wydanie Pisma Świętego w najlepszym, zdaniem biblistów, przekładzie z języków oryginalnych. Posiada ono obszerny komentarz, wstęp do każdej księgi oraz tekst opatrzony starannie opracowanymi przypisami. Na uwagę zasługuje tutaj także przystępny, zrozumiały język oraz trwała, elegancka oprawa.

Powiązane wpisy

One Reply to “Pismo Święte – czym różnią się od siebie poszczególne wydania?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *