Duch Swiety obraz
Obrazy religijne

Obrazy religijne -popularne obrazy religijne

Od najdawniejszych czasów ludzie malowali i otaczali się wizerunkami świętych, by w ten sposób symbolicznie być bliżej swojego świętego. Dawać świadectwo swojej wiary i stworzyć z nim namacalną relację. Dla osób niepiśmiennych, nie potrafiących zgłębiać tajników wiary w księgach, było to też przypomnieniem dokonań świętego. Niegdyś obrazy święte stanowiły jedynie wystrój kościoła, lecz z biegiem lat obrazy i inne symbole religii trafiły pod strzechy.

Co symbolizują obrazy religijne

Obrazy religijne malowano głównie na płótnie, drewnie, metalu, później na szkle. Rzeźbiono w drewnie wizerunki świętych, wierząc, że obraz będzie stanowił ochronę i duchowe wsparcie dla mieszkańców. Będzie chronił przed złymi mocami, kataklizmami, nieszczęściami i stanie się błogosławieństwem dla domowników. Obrazy religijne wieszano głównie pod powałą, naprzeciw drzwi wejściowych. Wiara w cudowne i nadprzyrodzone moce za przyczynkiem świętych sprawiła, że niektóre z nich stały się przedmiotem kultu i wiary.

Mimo upływu lat nadal chętnie otaczamy się sztuką sakralną umieszczając w naszych domach święte obrazy i inne symbole . Nadal są to obrazy na płótnie, szkle i drewnie ale pojawiły się również inne, tańsze, bardziej popularne nośniki, np. drukowane reprodukcje, dzięki którym każdy może pozwolić sobie na zakup wizerunku swojego ulubionego świętego, dostosowując go do wystroju konkretnego wnętrza. Na współczesnych obrazach malowani są nie tylko święci, ale też osoby, które swoim życiem i wiarą prowadzą do świętości innych.

Najpopularniejsze obrazy święte

Obraz Jezus Miłosierny

Jezus Miłosierny – takim mianem nazwano najbardziej znany w historii Kościoła, łaskami słynący obraz Jezusa Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego . Obraz powstał po objawieniu się Jezusa zakonnicy Faustynie Kowalskiej. Jezus nakazał siostrze Faustynie namalować swój wizerunek i obiecał, że każdy, kto będzie czcił ten obraz, nie zginie, lecz zostanie mu okazane miłosierdzie. Obiecał też duże postępy na drodze chrześcijańskiej doskonałości, łaskę szczęśliwej śmierci oraz wszelkie inne łaski i doczesne dobrodziejstwa. Pierwszy wizerunek powstał wg projektu siostry Faustyny i księdza Michała Sopoćki.

Autorem pierwszego obrazu był malarz Eugeniusz Kazimierowski, ale najbardziej znanym jest obraz wykonany przez prof. Adolfa Hyłę. Przedstawia Jezusa w białej szacie z prawą ręką podniesioną w geście błogosławieństwa z dwoma promieniami odchodzącymi od serca – jasnym świetlistym symbolizującym wodę obmywającą duszę z grzechów i czerwonym oznaczającym życie duszy.

Obraz doczekał się wielu wersji,  jednak najbardziej znany i popularny stał się wizerunek Adolfa Hyły, z napisem Jezu ufam Tobie.

Obraz religijny jezusa miłosiernego

Obraz Matka Boska Częstochowska

Matka Boska Częstochowska, zwana też Jasnogórską , to najbardziej znany wizerunek Matki Bożej.

Obraz powstał prawdopodobnie w XIV wieku, został namalowany przez nieznanego włoskiego malarza. Obraz kryje w sobie wiele tajemnic – przedstawia Maryję z Dzieciątkiem Jezus. Znajduje się w najbardziej uczęszczanym przez katolików sanktuarium w Częstochowie. Jest jest obiektem uwielbienia i kultu . 

Jest wiele legend związanych z powstaniem obrazu. Jedna z nich jest ta, że wykonał go Łukasz Ewangelista, na deskach stołu w domu Maryi w Jerozolimie. Następnie cesarz Konstantyn Wielki przeniósł go do świątyni w Konstantynopolu, gdzie zasłynął łaskami.

Udokumentowanym faktem historycznym jest okoliczność przekazania obrazu przez księcia Władysława Opolczyka w 1382 roku sprowadzonym z Węgier. Paulinom kościoła parafialnego Najświętszej Maryi Panny na wzgórzu koło Starej Częstochowy, ufundowanie tam klasztoru, a następnie ofiarowanie w 1384 obrazu z wizerunkiem Matki Boskiej.

Jan Długosz opisał sprofanowanie i zniszczenie cudownego obrazu przez husytów. Według którego wyrwany z ołtarza obraz został porąbany przed kaplicą , przebity mieczem i w ostateczności porzucony przez najeźdźców. Kiedy go odnaleziono, został przewieziony do Krakowa, umieszczony w Ratuszu. Na zlecenie Władysława Jagiełły oddany do naprawy malarzom rosyjskim, którzy pozostawili na nim ślady ran.

Obraz w obecnej postaci, po  rekonstrukcjach i zmianach słynie z wielu łask i uzdrowień. Jest czczony i odwiedzany corocznie przez pielgrzymów z całego świata.

Nie dziwi więc fakt, że w wielu domach na honorowym miejscu wisi ten właśnie obraz przedstawiający Matkę Boską Częstochowską Królową Polski.

Obraz Matka Boska Czestochowska

Jan Paweł II

Jan Paweł II , papież polskiego pochodzenia (Karol Wojtyła z Wadowic) to współczesny święty, nazywany papieżem stulecia. Obrazy papieża Polaka chętnie widnieje w naszych domach.

Papież Jan Paweł II stał się symbolem polskości dla wielu, zasłynął ze swojego rewolucyjnego podejścia do wiary i kościoła łączącego wszystkie religie świata. Wyróżniał się doskonałym poczuciem humoru, charyzmy i niezwykłej osobowości . Był również poetą, lubił sport i piesze wędrówki. Potrafił zjednywać sobie ludzi, których odwiedzał na całym świecie, głosząc Ewangelię podczas swoich licznych pielgrzymek.

Tak więc dla wielu z nas jego wizerunek zajmuje ważne miejsce.

Jan Pawel II obraz religijny

Czym się kierować przy zakupie obrazów religijnych?

Zanim dokonamy zakupu obrazu świętego powinniśmy zastosować odpowiednie kryteria:

  • który święty i jego życie najbardziej do nas przemawia i co dla nas symbolizuje,
  • jaki wizerunek chcemy posiadać ( wersja standardowa czy nowoczesna),
  • na czym ma być wykonany obraz ( płótno, szkło, drewno, metal),
  • jaką techniką powinien być wykonany ( farby, rzeźba, wydruk),
  • jaka kolorystyka i do jakiego wnętrza ma pasować obraz,
  • ile chcemy na niego wydać.

Bez względu na to, jakie kryteria zastosujemy, warto posiadać w swoim otoczeniu obraz z wizerunkiem świętego. Oprócz aspektów religijnych wzbogacamy nasze otoczenie o niewątpliwe walory wizualne. Rozwijamy naszą duchowość, wspomagamy się w ważnych momentach naszego życia kierując nasze myśli, emocje ku świętości.

One Reply to “Obrazy religijne -popularne obrazy religijne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *