Święty Antoni Padewski

Spis treści
Święty Antoni Padewski

Życiorys – Biografia Świętego Antoniego

Św Antoni z Padwy, a właściwie Ferdynand Bulonne, urodził się w Lizbonie w 1195 roku. Św. Antoni pochodził z bogatej rodziny. Przed ukończeniem 20 roku życia wstąpił do zakonu Kanoników Regularnych św. Augustyna. W 1219 otrzymał święcenia kapłańskie.

 Rok później opuścił swój zakon i wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych. Bardzo pragnął wyjechać do Maroka. To pragnienie było spowodowane niezwykłym spotkaniem, które miało miejsce kilka lat wcześniej.Św. Antoni spotkał kilku misjonarzy, którzy zrobili na nim ogromne wrażenie. Tak jak i oni, św. Antoni chciał głosić Ewangelię, a nawet oddać za nią życie. W zakonie franciszkańskim przyjął imię Antoni.

Św. Antoni miał niezwykły dar przemawiania, jego kazania gromadziły wielu ludzi. Ten niezwykły święty, wyruszył w końcu do Afryki, aby tam nauczać muzułmanów. Do podjęcia tak radykalnej decyzji przyczyniła się historia dwóch franciszkanów, którzy pojechali na misje do Afryki, gdzie nauczali muzułmanów. Antoni, chciał pójść śladami swoich współbraci i wyruszył na misje do Maroka, gdzie głosił ewangelię muzułmanom. Antoni musiał zrezygnować z misji i wrócić do Padwy, kiedy płyną przez morze Śródziemne jego statek rozbił się na Sycylii

Święty Antoni na Sycylii i w Asyżu we Włoszech

Antoni wraz z innymi rozbitkami znalazł się na brzegu Sycylii. Wraz z nim był Włoski matematyk Leonardo Fibonacci, który to odkrył niesamowity ciąg arytmetyczny. Zastosowanie tego ciągu obserwujemy w wielu dziedzinach naszego życia.

Będąc na Sycylii postanowił wyruszyć do Asyżu, gdzie odbywała się Kapituła generalna Franciszkanów, której przewodził ich założyciel Święty Franciszek. Antoni spotkał się z Franciszkiem i przez pewien czas posługiwał w Asyżu. Kiedy Antoni przyjechał do Asyżu w mieście panowała straszna bieda, Lichwiarze dawali pożyczki ludziom, których oni nie mogli spłacić. Zabierano ludziom ich domy i to na co pracowali całe życie. Większość miasta była pod uciskiem Lichwiarzy, którzy ziali żądzą pieniądza i pomnażaniem swojego Bogactwa. Antoni jako biedny zakonnik nie bał się Lichwiarzy bo i tak niczego nie maił poza swoim habitem zakonnym. Przeciwstawił się im i podczas jednego z procesów sądowych oskarżył ich o prześladowanie ludzi. Dzięki Św. Antoniemu Asyż uwolnił się spod rąk Lichwiarzy. 

Śmierć Św. Antoniego

Pracował On również dla ówczesnego papieża Grzegorza IX, pisał dla Niego kazania w określone święta , później pisał On również kazania niedzielne. W 1230 r. został zwolniony z tego obowiązku. Św Antoni nauczał również na uniwersytetach: Montpellier i Tuluzie. W ostatnich swoich latach, św Antoni zamieszkał w klasztorze Świętej Marii w Padwie, gdzie zmarł mając 36 lat.

Uniwersytet-montpelier
Uniwersytet Montpellier na którym studiował Św. Antoni

Cuda jakich dokonał Antoni za życia i po śmierci

Komisja papieska stwierdziła w tym czasie 5 uzdrowień z paraliżu, 7 uzdrowień niewidomych, 3 uzdrowienia osób niesłyszących, 2 uzdrowienia osób niemych i 2 przypadki wskrzeszenia umarłych.

Św. Antoni został ogłoszony świętym 352 dni po swojej śmierci. Był to najszybszy proces kanonizacyjny w historii. Jego wspomnienie obchodzone jest w dniu jego śmierci czyli 13 czerwca. Najbardziej hucznie  obchodzone jest ono w Lizbonie. Święty Antoni jest patronem osób i rzeczy zaginionych.

Patronat Św. Antoniego z Padwy

Św Antoni z Padwy jest patronem rzeczy i ludzi zagubionych. Została przygotowana specjalna modlitwa, w której prosimy Św. Antoniego aby pomógł nam w znalezieniu naszej zguby. Jest także patronem ubogich, podróżnych.

Filmy o ŚwiętymModlitwy do Świętego Antoniego

Modlitwa o znalezienie zguby za pomocą Św. Antoniego z Padwy

Święty Antoni Padewski, Święty Ojcze Niebieski, niech się spełni wola Twoja, niech się znajdzie zguba moja. (wypowiadamy czego szukamy)

Jest to krótka, lecz treściwa modlitwa, którą odmawiamy podczas szukania konkretnej zguby. Łatwo jest się jej nauczyć i powtarzać, kiedy przyjdzie potrzeba. Dłuższa wersja modlitwy o znalezienie zguby.


Kłaniamy się przed Tobą, Święty Antoni, wielki nasz Patronie. Prosimy cię pokornie, abyś z wysokości swej chwały wejrzał na nas i przyszedł nam z pomocą. Ty pomagasz wszystkim, którzy wzywają Twej obecności i proszą o pomoc.
Nie odrzucaj naszych ufnych próśb, ale wspomagaj nas w naszych troskach i kłopotach. Twoi czciciele znają twe skuteczne wstawiennictwo w odnalezieniu rzeczy oraz ludzi zagubionych, ochronie przed złodziejami, opiece nad podróżującymi, niesieniu ulgi
w cierpieniu chorym, biednym. Z ufnością błagamy, spraw, abyśmy dzięki twej opiece mieli zawsze silną wiarę, pracowali nad poprawą życia i pomnożeniem łaski uświęcającej.

Polecaj nas Najświętszej Maryi, Matce Bożej, której zawdzięczasz
szczególną pomoc w pracy dla zbawienia ludzi. Ty wiesz, jak słabe i nędzne są nasze ciała, wiesz najlepiej, jakie zło zewsząd nas otacza i jak bardzo potrzebujemy Twojej pomocy. Prosimy cię, święty Antoni, abyś nas wspomagał w życiu i kierował ku dobremu Bogu. Wspieraj wszystkich, którzy zwracają się do ciebie w swych potrzebach i troskach.
Niech wszyscy odczuwają twoją opiekę i doznają twej pomocy,
wielbiąc Boga Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen.

Modlitwy do Świętego Antoniego

Parafie pod wezwaniem Świętego Antoniego

Zobacz także innych Świętych

7 Replies to “Święty Antoni Padewski

  1. sw antoni padewski czuwaj darjuszem aby byl zemna na cale zycie izamieszkal u mnie w domu aby byl zakochany bardziej we mnie pomoz darkowi i otocz go opieka

  2. SWIETY ANTONI BLAGAM MODL SIE ZA MATEUSZA W INTENCJACH CI WIADOMYCH. DZIEKUJE ZA DOTYCHCZSOWA POMC. TY NIGDY NIE ZAWODZISZ….AMEN.

  3. SWIETY ANTONI PROSZE O MODLITWE I WSTAWIENNICTWO U DOBREGO BOGA W INTENCJACH CI WIADOMYCH. MODL SIE ZA NAMI NIEUSTANNIE. DZIEKUJE ZA MODLITWE/ KTORA PRZYNOSI ZAWSZE OWOCE/ AMEN.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *