Święty Franciszek z Asyżu

Święty Franciszek z Asyzu patron zwierząt

Życiorys – Biografia Świętego Franciszka z Asyżu

Jego prawdziwe imie i nazwisko ro Giovanni Bernardone. Giovanni urodził się w Asyżu we Włoszech w 1181 roku, natomiast zmarł 3 października 1226 roku w pobliżu Asyżu miejscowości Procjunkuli. Franciszek pochodził z bogatego domu, jego Ojciec (Pietro Bernardone) był handlarzem, kótry handlowała na terenach Włoskiej Umbrii. Warto wspomnineć iż Św. Rita pochodziła z terenów Włoskiej Umbrii. Jednym z większych dzieł dokananych przez Św. Franciszka było założenie zakonu Franciszkanów. Pomagał także w założeniu zakonu Klarysek i Tercjarzy, misjonarz mistyk.

Bazylika Świętego Franciszka w Asyżu
Bazylika Świętego Franciszka w Asyżu

Franciszek dorastał w Asyżu, uczęszczał tam do Szkoły Podstawowej, w której zdobył wykształcenie podstawowe. Franciszek miał wojowniczy charakter, dlatego też w wieku 21 lat zaciągną się do armi aby walczyć w wojnie przeciwko Perugii. W wieku 22 lat, Św. Franciszek został uwieziony w Perugii, po zdradzie jego kompana. W wieku 24 lat ze względu na ciezki stan zdrowia został uwolniony z niewoli i wrócił do Asyżu. Kiedy Fanciszek miał 25 lat zaczął się jego proces nawrocenia. Pierwszą wizje miał w czasie podróży na wojne do Spoleto w Apulii. Podczas wizji Franciszek widział i słyszał Jezusa Chrystusa, który polecił mu iść i odbudować kościół. Franciszek musiał zawrócić z wojny ze względu na nawrót jego choroby. Kiedy wracał do Asyżu zobaczył trędowatego, poczuł potrzebe, żeby podzielić się z nim tym co miał i przekazał mu pocałunek pokoju.

Franciszek zaczał realizowac polecenie Chrystusa i odbudowywc kosciół. Aby pozyskać środki na budowę sprzedał konia oraz zabrał sukna ze sklepu ojca, aby pozyskać dodatkowe pieniądze ze sprzedaży. Ojciec rozgniewał się na Franciszka, z powodu kradzieży ojciec wytoczył sprawę przeciwko Franciszkowi do Sądu biskupiego. Sąd orzekł, że Franciszek powinien zwrócić koszty ojcu.

Formowanie się zakonu Franciszkanów i Klarysek

Aby jeszcze bardziej utożsamiac się z potrzebującymi i ciepiącymi Farnciszek zaczął nosić brązową tunikę oraz zdjął buty, we Włoskiej Umbrii strój ten uchodził za typowo plebskie odzienie. W 1208 roku do Franciszka dołączył Bernard Quintavalle, który sprzedał cały swój majatek i rozdał ubogim. W tym samym roku do Fanciszka dołączył także Piotr Cattani oraz Idzi. Franciszek zaczął pisać regułę, którą kierował się On i jego towarzysze. W 1210 roku Franciszek poprosił w Rzymie o zatwierdzenie swojej reguły, Papież Innocenty III pod wpływem proroczego snu zatwierdził regułe Franciszka. We śnie Innocenty zobaczył walące się mury Bazyliki Laterańskiej, a na tle tego katastroficznego obrazu mężczyzne w tunice. Wtedy Innocenty zrozumiał, że ten sen odnosił się do Fanciszka. W niedzielę palmową 1211 roku w Procjunkuli pod Asyżem do Franciszka przyłączyła się Klara Ofreduccio, Franciszek postanowił założyć zakon dla kobiet, który został nazwany Klaryski.

Pierwsza kapituła generalna Franciszkanów miała miejsce 5 maja 1217 roku, kiedy to Franciszek pierwszy raz spotkał sie ze Św. Antonim z Padwy, który przypadkowo znalazł się na Sycyli po powrocie z misji z Afryki. Kiedy rozbił się na Sycyli postanowił dołączyć do Kapituły Franciszkanów, która miała miejsce w Asyżu. Na kapitule rozeznane zostało, że Franciszkanie wezmą udział w misji nawracania muzułmanów na tereanch Afryki.

Misja Franciszka w Egipcie

Franciszek wziął udział w misji w Afryce. Dotarł do Egiptu, gdzie spotkał się z głównym Sułtanem w Egipcie. Proces nawracania zaczął bardzo szorstko, ponieważ zaproponował mu przyjęcie wiary w Chrystusa zamiast Mahometa. Sułtan jednak zarządała dowodów jego wiary i chciał w pewnym sensie przetestować Boga. Franciszek zaproponował Sułtanowi pewien test. Kazał Sułtanowi rozpalić wielkie ognisko aby mógł przez nie przejść, a za nim aby przeszli derwisze Sułtana. Derwisze nie podjęli wyzwania i odesłano Franciszka z Egiptu. Owe spotkanie zostało spisane w kronikakach muzułmańskich, kronikach krzyżowców.

Z Egiptu Franciszek wyruszył do Akko, pielgrzymując do miejsc Świętych w Palestynie. Następnie franciszek powrócił do Asyżu, po powrocie przywództwo nad zakonem Frnaciszkanów przekazał bratu Pietro Canttaniemu.

Szopka Bożonarodzeniowa

Szopka Bożonarodzeniowa w Asyżu
Szopka Bożonarodzeniowa w Asyżu

Święty Francisze jako pierwszy stwórzył szopkę Bożonarodzeniową, która pojawiła sie z 24 na 25 grudnia 1223 roku w Greccio. Greccio jest to niewielka miejscowść zlokalizowana w centralnych Włoszech, oddalona o 100 km od Asyżu.

Stygmaty

Dnia 17 wrześnie w zakonie Franciszkańskim obchodzine jest Święto Stygmatów Św. Franciszka z Asyżu, jest ono zapisane w kalendarzu liturgicznym. Franciszek otrzymał Stygmaty 2 lata przed jego śmiercią, w roku 1224. Stygmaty na ciele Franciszka pojawiły się podczas modlitwy na górze La Verna. Całe to wydarzenie miało miesce w dniu Święta podwyższenia Krzyża. Franciszek doznała wielkiego bólu w rekach nogach i boku, po chwili zorientował się że te mijsca krwawią.
Wydarzeniu temu towarzyszyła niesamowita wizja, Franciszkowi ukazał się Jezus jako serafin (wraz z Cherubami Serafini uznawani są za najwieksych Aniołów w Królestwie Niebieskim) okryty 6 skrzydłami i przybity do Krzyża.

Ujrzał w widzeniu rozciągniętego nad sobą Serafina, wiszącego na krzyżu, mającego sześć skrzydeł, za ręce i nogi przybitego do krzyża. Dwa skrzydła unosiły się mu nad głową, dwa wyciągały do lotu, a dwa okrywały całe ciało.

Treść opisu tego wydarzenia przez Tomasz z Celano, franciszkania żyjący w XIII wieku, który opisywał życie Franciszka.

Filmy o Świętym

Święty Franciszek cały Film YouTube

Cuda jakich dokonał Franciszek za życia i po śmierci

Patronat Św. Franciszka z Asyżu

Modlitwy do Franciszka

Parafie pod wezwaniem Świętego Franciszka z Asyżu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *