misje kosciola w Afryca Katondowe
Misje

Misje katolickie w Afryce a pomoc bliźniemu

Przyzwyczailiśmy się do tego, że kościół katolicki jest jedną z największych, jak nie nawet największą organizacją, która niesie pomoc bliźnim w Afryce. To ogromne dzieło trwa już wiele lat i wydaje się, że nadal będzie trwało. Choć kościół zrobił już wiele dobrego, to jednak cały czas potrzeba wspierania różnego rodzaju dzieł, które mają na celu krzewienie wiary, ale i również doraźnej pomocy. Potrzeba wiele modlitwy, ale też i wsparcia finansowego, by wszelkie plany się ziściły. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej, jak można wspierać misje oraz jak wygląda praca misjonarzy na miejscu, zachęcamy do lektury poniższego tekstu.

Początek misji katolickich


Misje katolickie zostały na dobrą sprawę wpisane w kanon Nowego Testamentu. Słowa „idźcie na cały świat i nauczajcie wszystkie narody” są jednym z ważniejszych motywów naszej wiary. Najpierw apostołowie, a dzisiaj kapłani-misjonarze oraz siostry zakonne robią wszystko, by przyczynić się do tego, żeby nawet w odleglejszych lądach poznano wiarę Jezusa Chrystusa. Nie jest to łatwa praca, bo wymaga przedstawienia zupełnych podstaw. Często jest praca nad
nawróceniem z religii pogańskich, gdzie są to już osoby dojrzałe i nie zawsze kapłani mają doświadczenie w takich przypadkach.


Praca misyjna z pewnością nie jest łatwa, ale właśnie tak też działali przodkowie, którzy bywali do Polski chrystianizować nasz kraj. Dziś chodzą możliwości technologiczne, które zdecydowanie ułatwiają wykonanie progresu, nawet w najciemniejszych lądach. Tak więc misje katolickie trwały, trwają i będą trwać. 

Misje katolickie w Afryce – jak to wygląda od środka?


Każdy misjonarz, który przyjeżdża do Afryki musi się stykać z różnymi problemami. Jest to kontynent, który różni się od innych przede wszystkim tym, że demografia pozwala skłaniać się ku temu, że to właśnie tam mogą się rozgrywać losy chrześcijaństwa. Europa niestety odchodzi od wartości chrześcijańskich, kobiety mniej chętnie rodzą dzieci, czego wskaźniki ujemnego przyrostu naturalnego możemy zaobserwować praktycznie wszędzie. Dlatego właśnie Afryka jest
kontynentem, o który warto powalczyć, nie tylko dlatego, że mieszkańcy mogą na tym skorzystać poprzez zdobycie lepszego wykształcenia czy też poprawy dostępu do opieki lekarskiej, ale również, a nawet przede wszystkim rozwinąć chrześcijaństwo.


Afryka cały czas ma swoje problemy, które trapią kontynent. Pomimo tego, że poza kościołem pomaga jej wiele fundacji oraz innych instytucji, to problemy cały czas są tam obecne. Misje katolickie w Afryce to rozwijanie nauki Jezusa Chrystusa, ale też i udzielanie sakramentów. Gdybyśmy mieli opisać, na czym polega misyjna działalność kościoła, to brakowałoby nam czasu. Każdy misjonarz ma swoją historię, natomiast jest to praca bardzo trudna, która wymaga dużo zdrowia, ochoczego serca, bo tylko tak można nieść pomoc bliźniemu. 


Misje to nie tylko praca kapłanów, która musi być odzwierciedleniem tego, co robił Jezus Chrystus na ziemi, czyli nauczał innych, ale również sióstr zakonnych prowadzących różnego rodzaju szkoły czy szpitale. Misje kościoła katolickiego odnoszą się do takich działań jak szpital w Katondwe, który niesie pomoc mieszkańcom Mozambiku, Zambii oraz Zimbabwe. Mogą oni uzyskać bezpłatną pomoc, a na wyposażeniu placówki są: blok operacyjny, pracownia RTG i USG czy też prowadzona jest zwykła poradnia opieki medycznej.

Jak wesprzeć misje katolickie?

Chcąc pomóc na miejscu misjonarzom oraz siostrom zakonnym, w pierwszej kolejności trzeba ich otoczyć modlitwą. Kraje misyjne potrzebują jej ogromnie, bo często są one związane z atakami na chrześcijan, którzy każdego dnia giną tylko i wyłącznie za to, że są katolikami. Jak wesprzeć misje będąc w Polsce? Na pewno ofiarowanie dziennego pacierza, przystępowanie do komunii św. w intencji misji jest mile Panu Bogu widziane, ale też i pozostałe modlitwy. Misje
religijne to również potrzeby materialne, bo kapłani starają się robić wszystko, by dbać o ducha tamtejszych ludzi, ale również i o ciało. Wymaga to nakładów finansowych, więc jeżeli w parafiach pojawią się misjonarze, to jak najbardziej naszym obowiązkiem jest złożyć jałmużnę oraz wesprzeć dobrym słowem. W dobie internetu można znaleźć wiele fundacji katolickich, które niosą pomoc na miejscu. Jeżeli ktoś z was poczuwa się do pomocy, to być może warto rozważyć wolontariat, by przeżyć przygodę życia, ale też i na własną rękę uczestniczyć w tym pięknym dziele misyjnym. Aby wesprzeć misje na świecie można też skontaktować się ze swoim proboszczem, który z pewnością pokieruje do osób bardziej kompetentnych, by rozwijać to wspaniałe dzieło kościoła katolickiego.

One Reply to “Misje katolickie w Afryce a pomoc bliźniemu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *