Święty Franciszek z Asyżu
- Życiorys – Biografia Św Franciszka z Asyżu
- Stygmaty
- Filmy o Świętym
- Cuda jakich dokonał Franciszek za życia i po śmierci
- Patronat Św. Franciszka z Asyżu
- Modlitwy do Franciszka
- Parafie pod wezwaniem Świętego Franciszka z Asyżu
Życiorys – Biografia Świętego Franciszka z Asyżu
Jego prawdziwe imię i nazwisko ro Giovanni Bernardone. Giovanni urodził się w Asyżu we Włoszech w 1181 roku, natomiast zmarł 3 października 1226 roku w pobliżu Asyżu miejscowości Procjunkuli. Franciszek pochodził z bogatego domu, jego Ojciec (Pietro Bernardone) był handlarzem, który handlowała na terenach Włoskiej Umbrii. Warto wspomnieć iż Św. Rita pochodziła z terenów Włoskiej Umbrii. Jednym z większych dzieł dokonanych przez Św. Franciszka było założenie zakonu Franciszkanów. Pomagał także w założeniu zakonu Klarysek i Tercjarzy, misjonarz mistyk.
Franciszek dorastał w Asyżu, uczęszczał tam do Szkoły Podstawowej, w której zdobył wykształcenie podstawowe. Franciszek miał wojowniczy charakter, dlatego też w wieku 21 lat zaciągną się do armii aby walczyć w wojnie przeciwko Perugii. W wieku 22 lat, Św. Franciszek został uwieziony w Perugii, po zdradzie jego kompana. W wieku 24 lat ze względu na ciężki stan zdrowia został uwolniony z niewoli i wrócił do Asyżu. Kiedy Franciszek miał 25 lat zaczął się jego proces nawrócenia. Pierwszą wizje miał w czasie podróży na wojnę do Spoleto w Apulii. Podczas wizji Franciszek widział i słyszał Jezusa Chrystusa, który polecił mu iść i odbudować kościół. Franciszek musiał zawrócić z wojny ze względu na nawrót jego choroby. Kiedy wracał do Asyżu zobaczył trędowatego, poczuł potrzebę, żeby podzielić się z nim tym co miał i przekazał mu pocałunek pokoju.
Franciszek zaczął realizować polecenie Chrystusa i odbudowywać kościół. Aby pozyskać środki na budowę sprzedał konia oraz zabrał sukna ze sklepu ojca, aby pozyskać dodatkowe pieniądze ze sprzedaży. Ojciec rozgniewał się na Franciszka, z powodu kradzieży ojciec wytoczył sprawę przeciwko Franciszkowi do Sądu biskupiego. Sąd orzekł, że Franciszek powinien zwrócić koszty ojcu.
Formowanie się zakonu Franciszkanów i Klarysek
Aby jeszcze bardziej utożsamiać się z potrzebującymi i ciepiącymi Franciszek zaczął nosić brązową tunikę oraz zdjął buty, we Włoskiej Umbrii strój ten uchodził za typowo plebskie odzienie. W 1208 roku do Franciszka dołączył Bernard Quintavalle, który sprzedał cały swój majątek i rozdał ubogim. W tym samym roku do Franciszka dołączył także Piotr Cattani oraz Idzi. Franciszek zaczął pisać regułę, którą kierował się On i jego towarzysze. W 1210 roku Franciszek poprosił w Rzymie o zatwierdzenie swojej reguły, Papież Innocenty III pod wpływem proroczego snu zatwierdził regułę Franciszka. We śnie Innocenty zobaczył walące się mury Bazyliki Laterańskiej, a na tle tego katastroficznego obrazu mężczyznę w tunice. Wtedy Innocenty zrozumiał, że ten sen odnosił się do Franciszka. W niedzielę palmową 1211 roku w Procjunkuli pod Asyżem do Franciszka przyłączyła się Klara Ofreduccio, Franciszek postanowił założyć zakon dla kobiet, który został nazwany Klaryski.
Pierwsza kapituła generalna Franciszkanów miała miejsce 5 maja 1217 roku, kiedy to Franciszek pierwszy raz spotkał się ze Św. Antonim z Padwy, który przypadkowo znalazł się na Sycyli po powrocie z misji z Afryki. Kiedy rozbił się na Sycyli postanowił dołączyć do Kapituły Franciszkanów, która miała miejsce w Asyżu. Na kapitule rozeznane zostało, że Franciszkanie wezmą udział w misji nawracania muzułmanów na terenach Afryki.
Misja Franciszka w Egipcie
Franciszek wziął udział w misji w Afryce. Dotarł do Egiptu, gdzie spotkał się z głównym Sułtanem w Egipcie. Proces nawracania zaczął bardzo szorstko, ponieważ zaproponował mu przyjęcie wiary w Chrystusa zamiast Mahometa. Sułtan jednak zarządała dowodów jego wiary i chciał w pewnym sensie przetestować Boga. Franciszek zaproponował Sułtanowi pewien test. Kazał Sułtanowi rozpalić wielkie ognisko aby mógł przez nie przejść, a za nim aby przeszli derwisze Sułtana. Derwisze nie podjęli wyzwania i odesłano Franciszka z Egiptu. Owe spotkanie zostało spisane w kronikach muzułmańskich, kronikach krzyżowców.
Z Egiptu Franciszek wyruszył do Akko, pielgrzymując do miejsc Świętych w Palestynie. Następnie Franciszek powrócił do Asyżu, po powrocie przywództwo nad zakonem Franciszkanów przekazał bratu Pietro Canttaniemu.
Szopka Bożonarodzeniowa
Święty Franciszek jako pierwszy stworzył szopkę Bożonarodzeniową, która pojawiła się z 24 na 25 grudnia 1223 roku w Greccio. Greccio jest to niewielka miejscowość zlokalizowana w centralnych Włoszech, oddalona o 100 km od Asyżu.
Stygmaty
Dnia 17 wrześnie w zakonie Franciszkańskim obchodzone jest Święto Stygmatów Św. Franciszka z Asyżu, jest ono zapisane w kalendarzu liturgicznym. Franciszek otrzymał Stygmaty 2 lata przed jego śmiercią, w roku 1224. Stygmaty na ciele Franciszka pojawiły się podczas modlitwy na górze La Verna. Całe to wydarzenie miało miejsce w dniu Święta podwyższenia Krzyża. Franciszek doznał wielkiego bólu w rekach nogach i boku, po chwili zorientował się że te miejsca krwawią.
Wydarzeniu temu towarzyszyła niesamowita wizja, Franciszkowi ukazał się Jezus jako serafin (wraz z Cherubami Serafini uznawani są za największych Aniołów w Królestwie Niebieskim) okryty 6 skrzydłami i przybity do Krzyża.
Ujrzał w widzeniu rozciągniętego nad sobą Serafina, wiszącego na krzyżu, mającego sześć skrzydeł, za ręce i nogi przybitego do krzyża. Dwa skrzydła unosiły się mu nad głową, dwa wyciągały do lotu, a dwa okrywały całe ciało.
Treść opisu tego wydarzenia przez Tomasz z Celano, franciszkanina żyjący w XIII wieku, który opisywał życie Franciszka.