szatka do chrztu
Chrzest Święty Dewocjonalia Religijne

Szatki do Chrztu — jaką wybrać i co one symbolizują?

Jednym z nieodłącznych elementów przygotowań do sakramentu Chrztu Świętego jest zakup szatki do chrztu. Co symbolizuje? Z jakiego rodzaju dewocjonaliami tego typu możemy mieć do czynienia?

Szatka stanowi symbol czystości i niewinności maluszka przystępującego do chrztu. Jej nałożenie oznacza odejście od grzechu i przejście na nową ścieżkę. Dziecko, któremu została ubrana szatka staje się dzieckiem Bożym. Nieprzypadkowo ma ona kolor biały — w Piśmie Świętym oznacza on bowiem czystość oraz niewinność.

Kto kupuje szatkę do chrztu?

Kto kupuje szatkę do chrztu? Za jej zakup odpowiada Matka Chrzestna. Wynika to z tego, że to właśnie ona zakłada ją maluszkowi w czasie uroczystości. Podczas aktu Chrztu Świętego, po znaku danym przez księdza, Matka Chrzestna kładzie szatkę na klatce piersiowej dziecka.

Szatki do chrztu z haftem

Szatki do chrztu najczęściej szyje się z materiałów, takich jak bawełna, atłas czy satyna. Dużą popularnością cieszą się szatki do chrztu z haftem. Trudno się temu dziwić — szatka do chrztu ręcznie haftowana prezentuje się niezwykle elegancko i jest doskonałą pamiątką tego niezwykle ważnego sakramentu. Z jakiego rodzaju szatką do chrztu z haftem możemy mieć do czynienia? Do wyboru są szatki do chrztu z haftem wykonanym komputerowo lub wyszytym specjalnymi nićmi hafciarskimi. Szatkę do chrztu haftowaną może zdobić imię dziecka oraz data uroczystości. Na szatce do chrztu dla chłopca z haftem może się również znajdować element graficzny pod postacią Anioła Stróża, gołębicy czy Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus.

Szatka do chrztu dla dziewczynek

Szatka do chrztu dla dziewczynek — jak ją wybrać? Charakterystycznym jej elementem są wstawki w kolorze różowym. Niezwykle stylowo prezentują się szatki zdobione koronką, wstążką czy haftem.

Szatki do chrztu dla chłopca

Szatki do chrztu dla chłopca najczęściej utrzymane są w odcieniach bieli oraz błękitu. Chcąc je spersonalizować, warto zdecydować się na zakup szatki do chrztu dla chłopca z imieniem.

Katolicka księgarnia internetowa Święty Wojciech oferuje bogaty wybór wysokiej jakości, stylowych dewocjonaliów tego typu. Przykładem może być atłasowa szatka z niebieskim wycinanym haftem i ozdobnym kołnierzykiem. Jej długość to 33 cm, a szerokość pod pachami — 22 cm.

W bogatym asortymencie księgarni dostępne są także świece do chrztu. Zostały one wyprodukowane z wysokiej jakości, bezpiecznych, nietoksycznych, równomiernie palących się materiałów. Świece zdobią rozmaite motywy związane z tym sakramentem, takie jak gołębica czy Anioł Stróż.

One Reply to “Szatki do Chrztu — jaką wybrać i co one symbolizują?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.