pogrzeb katolika
Pogrzeb

Jak wybrać odpowiednią trumnę?

Śmierć bliskiej osoby zawsze jest traumatycznym przeżyciem i nikt do końca nie jest na nią przygotowany. Jednak każdy z nas jest zobowiązany do godnego pochówku zmarłego, zgodnie z jego wolą lub tradycją, w jakiej zostaliśmy wychowani. Chociaż organizację ceremonii pogrzebowej możemy zlecić zakładowi pogrzebowemu, to i tak staniemy przed koniecznością dokonania trudnych dla nas wyborów. Do najważniejszych należy decyzja o rodzaju pochówku oraz wybór trumny.

Jakimi kryteriami należy kierować się przy wyborze trumny?

Przy wyborze trumny warto wziąć pod uwagę kilka kryteriów. Do najważniejszych z nich należą wzrost i waga zmarłego. Jest to niezbędne do określenia szerokości i długości trumny. Kolejnym krokiem jest ustalenie, czy potrzebna jest trumna tradycyjna, kremacyjna czy do transportu międzynarodowego. Ostatnim, ale niebagatelnym kryterium naszego wyboru jest materiał z jakiego trumna jest wykonana. Od rodzaju materiału i zastosowanych ozdób lub żłobień uzależniona jest między innymi jej cena. 

Jakie są rodzaje trumien?

Na rynku funeralnym jest bogaty wybór trumien, wykonanych z różnych materiałów. W zależności od przeznaczenia są to trumny do tradycyjnego pochówku, trumny kremacyjne oraz trumny do transportu międzynarodowego. Do kremacji przeznaczone są trumny drewniane lub kartonowe, bez okuć. Natomiast do transportu międzynarodowego konieczny jest zakup trumny metalowej lub drewnianej z wkładem metalowym, który jest plombowany przed transportem. Trumny oferowane do tradycyjnego pochówku występują w różnych formach. Spotykamy trumny katolickie, najczęściej drewniane z krzyżem na wieku. Są też trumny żydowskie pozbawione wszelkich ozdób, wykonane są z drewna, najczęściej drzew owocowych. Pod kątem funkcjonalnym najpopularniejsze są oferowane przez Zakład pogrzebowy Archon trumny typu amerykańskiego lub włoskiego. W pierwszym przypadku trumna posiada otwieraną część wieka, natomiast typ włoski ma wieko całkowicie zamknięte i jest to najczęściej wybierany rodzaj trumny.  

Z jakich materiałów wykonane są trumny?

Najpopularniejszym materiałem do tradycyjnego pochówku są trumny drewniane o zróżnicowanej kolorystyce z ozdobami lub bez, w zależności od preferencji klientów. Trumny dla dzieci i młodych osób są białe lub w jasnych kolorach. Natomiast modele trumien w ciemnych kolorach przeznaczone są zazwyczaj dla osób starszych. Z popularnych materiałów wybieranych na naszym rynku są trumny dębowe. Są to elegancje trumny z twardego drewna, w wyższym segmencie cenowym. Najpowszechniejsze są trumny z drzew liściastych, takich jak sosna. Choć wykonane z mniej szlachetnego drewna, odznaczają się wysoką estetyką i elegancją. Stosowane przy ich produkcji okleiny, barwienie i lakierowanie powodują, że są często wybierane z uwagi na niższa cenę. Zakład pogrzebowy Archon posiada w swojej ofercie elegancje trumny, zarówno proste jak i ozdobne, z wieloma artystycznymi motywami.  Wykonane są z drewna sosnowego, dębowego lub olchowego. Na życzenie klienta Zakład Pogrzebowy Archon oferuje także trumny z drewna egzotycznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *