Jak rozmawiać o wierze ze swoim dzieckiem?
Rodzice często obawiają się pierwszych rozmów o religii z dzieckiem. Dorośli szukają wskazówek dotyczących tego, jak rozmawiać z maluchem o wierze, czy jaki obraz Boga powinno otrzymać potomstwo w pierwszych latach życia. Jak zatem rozmawiać o religii? O czym nie można zapomnieć?
Dostosuj temat rozmowy do rozmówcy, czyli jak rozmawiać z dzieckiem o wierze
Warto dostosować poziom rozmowy do umiejętności poznawczych dziecka. Maluch zaczyna powoli odkrywać otaczający go świat, lecz wciąż nie rozumie wielu pojęć. Warto mieć na uwadze, że rodzice są pierwszymi i często najważniejszymi duchowymi przewodnikami dziecka. To od nich zależy, w jaki sposób przekażą młodemu człowiekowi najważniejsze zasady czy wzorce postępowań. To ogromny obowiązek, ale również wyróżnienie. Wiarę oraz praktyki łatwiej będzie mu przyswoić, gdy rodzice będą o niej chętnie rozmawiać.
Dziecku należy okazać szacunek, nie można wyśmiewać nawet najbardziej irracjonalnych pytań.Maluch powinien czuć się zachęcony również do tego, aby samodzielnie zgłębiać tajemnice wiary.Pozwoli mu to na nawiązanie szczególnej więzi z Kościołem. Z uwagi na fakt, że metaforyczność to nieodłączny element religii, warto przekazywać wiedzę prostymi słowami, nie siląc się na przenośnie. Gdy syn lub córka zapyta o kwestię, która dla nas jest niejasna, nie dopowiadajmy własnych wersji. W takim przypadku warto poświęcić dodatkową chwilę na poszukiwanie odpowiedzi. W tym celu można przeglądać książki, czasopisma czy oglądać filmy. Korzystanie z materiałów audiowizualnych sprawi, że maluch nie będzie się nudził, odkrywając kolejne zagadnienia.
Dziecko nigdy nie jest zbyt małe, aby pytać
Wciąż często można się spotkać z lekceważeniem pytań młodych ludzi. Osoby starsze odpowiadają w sposób niemiły, co tak naprawdę zniechęca dzieci do wiary. Wobec tego w rozmowie należy wystrzegać się odpowiedzi w stylu: „Jesteś za mały, aby to zrozumieć”, „Dowiesz się, kiedy dorośniesz”, „Nie mam czasu, aby Ci tłumaczyć”. Jak w wielu innych przypadkach, tutaj również kluczem do sukcesu jest cierpliwość i wyrozumiałość. Jako osoby wierzące, rodzice powinni wiedzieć, że zaspokojenie wiedzy często wymaga wysiłku nie tylko fizycznego, ale również intelektualnego.Ponadto należy zdawać sobie sprawę, że brak zainteresowany ze strony opiekuna skończy się poszukiwaniem odpowiedzi w sieci, gdzie niektóre źródła mogą być wątpliwej jakości, a nawet nieść przekłamanie. Nie można dopuścić, aby budowanie wiary odbywało się na fundamentach niesprawdzonych.
Bycie przykładem to podstawa nauki
Aby dziecko powielało dobre wzorce, powinno je otrzymywać już od pierwszych lat życia. Z tego powodu należy być dobrym przykładem od najmłodszych lat. Nauczanie wiary i wyjaśnianie zagadnień religijnych nie powinno kończyć się wyłącznie na samej teorii. Kluczem jest praktyka, która w tym przypadku opiera się na zachowaniach i zwyczajach rodziców. Język oraz poziom nauczania należy dostosować przede wszystkim do wieku. Z tego powodu warto wybierać msze, które są dedykowane dla dzieci. Te dla dorosłych często prowadzone są językiem niezrozumiałym, co sprawia, że dzieci się nudzą i nie wykazują zainteresowania przekazywaną treścią.
Warto sprawdzić, czy w danej parafii nie odbywają się msze dla maluchów. Niektóre kościoły wprowadzają także nabożeństwa, w których dzieci aktywnie uczestniczą. Podczas kazania młodzież zapraszana jest pod ołtarz, a ksiądz tłumaczy maluchom, o czym była dzisiejsza Ewangelia oraz jakie przesłanie niesie dla wiernych. Wówczas syn czy córka mogą aktywnie brać udział we mszy, gdyż ksiądz daje swobodny dostęp do mikrofonu, a poszczególne wątki Pisma Świętego interpretowane są wspólnie. Takie poświęcenie czasu jest bardzo ważne z perspektywy dzieci i już od najmłodszych lat uczy, że Kościół to wspólnota, w której każdy może odnaleźć miejsce dla siebie. Sama edukacja nie powinna ograniczać się wyłącznie do domowego zacisza. Warto zapisać uczniów na lekcje religii. Podręczniki, np. Książka do religii klasa 2 dostarczą niezbędnej wiedzy w sposób zrozumiały dla młodych. (Artykuł Sponsorowany)