Święta Rita z Cascii

Spis treści

Świięta Rita, patronka spraw beznadziejnych

Życiorys – Biografia Św. Rity

Rita urodziła się we Włoskiej miejscowości Cascia około 1380 roku. Cascia to nie wielka miejscowość położona w centralnych Włoszech, oddalona 136 km od Rzymu w kierunku północno-wschodnim. Cascia, tak jak Asyż leży na terenie włoskiej Umbrii. Z Umbrii wywodzi się dwoje znanych Świętych: Święta Rita oraz Święty Franciszek. Z Włoch pochodził także Świety Ojciec Pio, co prawda posługiwał na południu kraju.

Rita pochodziła z biednej rolniczej rodziny, jej rodzice byli w podeszłym wieku, kiedy Rita przyszła na świat. Rita lubiła chodzić po górach i tam się modlić, Umbria, gdzie mieszkała jest w większości pokryta górami (53%) co pozwalało Ricie na częsty kontakt z Bogiem. Rita jako młoda dziewczyna czuła w sercu, że wzywa ją Pan aby żyła w zakonie. Jej rodzice jednak nalegali, aby poślubiła lokalnego polityka, wierzyli, że to małżeństwo zapewni jej godne życie.

Rita wyszła za mąż w wieku 14 lat, jej mąż miał ciężki charakter, początkowo wojowała z mężem i próbował stawiać na swoim.  Paolo był niewierzący co znacznie utrudniało małżonkom dogadywanie się w różnych sprawach. Rita w swoim życiu próbowała po ludzku rozwiązywać trudne sytuacje rozmawiając z mężem, mówiła mu o Bogu, jednak wszystkie ludzkie starania zawiodły. Na zewnątrz małżeństwo Rity i Paola wyglądało na szczęśliwe i normalne, jednak kiedy nie było świadków zaczynał się dramat.

Po pewnym czasie Rita doszła do wniosku, że lepiej będzie się za niego modlić.W małżeństwie Rity pojawiły się dzieci, została matką dwóch synów (Giacomo Antonio i Paolo Mario) i całkowicie poświęciła się swojej rodzinie. Na skutek spisku i pułapki zginął mąż Rity w 18 roku ich małżeństwa, prawdopodobnie wdał się w kłótnie polityczne.

Był to duży cios dla Rity mimo ciężkiego charakteru męża bardzo przeżyła jego tragiczną śmierć. Rita dzięki swojemu opanowaniu i głębokiej modlitwie przebaczyła oprawcom męża. Dwaj synowie chcieli pomścić śmierć ojca, Rita wiedziała, że nie może do tego dopuścić, synowie stosując prawo śmierci skazywali by się na ciężki grzech, który mógłby zrodzić jeszcze więcej zła. Czego konsekwencją mogło być całkowite odejście ich synów od Boga. Rita postanowiła wytoczyć ciężkie działa i gorąco prosić o swoich synów aby Bóg napełnił ich serca miłością, żeby mogli wybaczyć oprawcom ojca.

Prośba Rity została wysłuchana jej synowie wybaczyli mordercom ojca i wyrzekli się chęci zemsty, jednak do tego wyznania przymusiła ich ciężka choroba. Obydwaj zachorowali na dżumę i zmarli.

klasztor zakonny Św. Rity
Klasztor zakonny Augustianek w Cascii

Rita przez całe życie małżeńskie była pokorna i modliła się za swojego męża, który był typem awanturnika. Po śmierci męża i dwóch synów nie załamała się, jednak dalej się modliła i postanowiła zrealizować swoje marzenie o przystąpieniu do zakonu. Rita wstąpiła do klasztoru klauzurowanego augustianek eremitek w Cascii. Przez 40 lat Rita służyła Bogu pracą i modlitwą w zakonie. Rita kochała róże, jako młoda dziewczyna uprawiała je na swojej posesji, a także później w klasztorze. Przed śmiercią poprosiła aby przynieść jej własnie róże i tak róża stała się symbolem Św. Rity.

Śmierć Świętej Rity

Św. Rita zmarła 22 maja 1457 roku. Tego dnia przypada także wspomnienie liturgicznej tej Świętej. Rita otrzymała dwa symbole, kolec i róże, które były odzwierciedleniem jej życia. Kolec, który symbolizuje ból i cierpienie oraz róże, która jest symbolem nadziei.Patronat Św. Rity

 • Patronka pokoju w domu, miejscu pracy
 • Patronka spraw beznadziejnych
 • Patronka przy rozwiązywaniu wszelkich konfliktów i waśni

Stygmaty

Święta Rita została obdarowana jednym stygmatem, cierniem, który wbijał się w głowę Jezusa. Bolesną, krwawiącą ranę na czole, Św. Rita otrzymała 15 lat przed śmiercią. Rita modliła się o udział w męce Chrystusa i Bóg obdarzył ja takim cierpieniem. Rana wydawał nie miły zapach, jednak był przypadek, że rana wydawała piękny zapach róż.

Sanktuarium Św. Rity

Sanktuarium i klasztor Św. Rity w Cascii
Sanktuarium i klasztor Św. Rity w Cascii

W 1946 r. w Cascii, obok starego klasztoru i nie wielkiego kościoła wybudowane zostało Sanktuarium. Po śmierci Rity za jej wstawiennictwem zaczęły dziać się cuda, dlatego też wierni zaczęli pielgrzymować do Cascii, gdzie Św. Rita została pochowana. Sanktuarium nie mogło pomieścić tak dużej liczby wiernych, dlatego też zostało rozbudowane. Obecnie kompleks składa się z dwóch bazylik, klasztoru oraz schroniska. Do sanktuarium organizowane są pielgrzymki piesze jak i autokarowe. Ze względu na położenie Cascii, wierni pielgrzymi przybywający do Watykanu, mogą odwiedzić sanktuarium, które znajduje się zaledwie 130 km dalej.

Wnetrze sanktuarium Św. Rity w Cascia
Wnętrze Sanktuarium Św. Rity

Filmy o Świętej

Cuda jakie dokonują się za pośrednictwem Św. Rity

Każdego dnia dokonują się liczne cuda za pośrednictwem Świętej Rity, nie bez powodu jest ona nazwana patronką spraw beznadziejnych. Niekiedy nowenna czy modlitwa do Świętej Rity jest ostatnią nadzieją, która nie zawodzi. Jednak pamiętajmy aby doświadczyć cudu potrzebna jest nasza wiara!

O cudach za pośrednictwem Świętej Rity możesz poczytać w komentarzach na tej stronie. Jeżeli doświadczyłeś cudu za pośrednictwem Świętej Rity to daj o tym świadectwo w komentarzu. Nic nie buduje tak naszej wiary jak świadectwa innych ludzi!

Modlitwy

Modlitwa w trudnej sprawie do św. Rity

Święta Rito, Patronko spraw trudnych, Orędowniczko w sytuacjach beznadziejnych, cudna gwiazdo świętego Kościoła naszego, zwierciadło cierpliwości, pogromicielko szatanów, lekarko chorych, pociecho strapionych, wzorze prawdziwej świętości, ukochana Oblubienico Chrystusa Pana, naznaczona cierniem z korony Ukrzyżowanego.

Z głębi serca czczę Ciebie i zarazem błagam, módl się za mną, o uległość woli Bożej we wszystkich przeciwnościach mojego życia. Przybądź mi z pomocą, o święta Rito i spraw, abym doznał/a skutków Twej opieki, by modlitwy moje u tronu Bożego stały się skuteczne.

Wyproś mi wzmocnienie wiary, nadziei i miłości, szczerego dziecięcego nabożeństwa do Matki Bożej oraz łaskę (wypowiadamy treść naszej prośby)
I spraw, abym zwyciężywszy wszelkie przeszkody i pokusy, mógł/mogła dojść kiedyś do nieba i tam Ci dziękować i wiecznie cieszyć się towarzystwem Ojca, Syna i Ducha świętego.

Zobacz także innych Świętych

Wpisy powiązane 

Modlitwa do Świętej Rity z Cascia
Nowenna do Rity z Cascia
Książki, modlitewniki św.Rity z Cascia
Pielgrzymka do Włoch – Cascii miejsca narodzin św.Rity
Jan Paweł II o św.Ricie – list papieża polaka

tagi: Św Rita, Święta Rita, Św Rita życiorys, Św Rita cuda

21 Replies to “Święta Rita z Cascii

 1. Święta Rito, Błagam Cię z całego serca o cudowne uzdrowienie Jolanty mojej Pani Dyrektor błagam Cię Święta Rito, żeby wróciła do normalnego szczęśliwego życia

 2. Święta Rito….wiem że to nie przypadek, że to znak i wierzę że będzie dobrze…pomóż proszę w tej sytuacji i pomóż proszę Kacprowi wypros wykładowcom i egzaminatorom dar wyrozumiałości , otwartości i dobrego serca❤️🌹

 3. Św.Rito proszę cię w intencji mojej córki,aby urodziła zdrowe dziecko bez wad genetycznych ,daj im zdrowie , wiarę i błogosław im.

 4. Św. Rito, Ty nigdy mnie nie zawiodłaś. Dziękuję Ci za to i jednocześnie proszę o to, żeby Ola i jej Rodzice zrozumieli, co jest ważne i żeby przystąpili do Spowiedzi Świętej. Dopomóż mi także w mojej pracy, żebym potrafiła naprawić błędy i daj mi odwagę do zrobienia prawa jazdy. Święta Rito, módl się za nami.

 5. Święta Rito błagam Cię o zdrowie dla mojej córki Iwony, dla wnuka Bartka i dla Piotrka. Ulituj się nad nimi i pomóż im wyzdrowieć.

 6. Święta Rito Proszę Cię Bardzo pomóż MI rozwiązać tkwiący od lat w naszym małżeństwie poważny problem Tylko TOBIE WIADOMY ! TYLKO TY OD SPRAW BARDZO TRUDNYCH MOZESZ NAM POMÓC! W TOBIE JEDYNA JUZ NADZIEJA,WSPARCIE I POMOC! TYLKO TY JEDNA ZNASZ CALĄ PRAWDE I WIESZ JAK GO ROZWIAZAĆ!BO JA W TEJ SPRAWIE JESTEM BEZRADNA!KOCHANA SW.RITO PROSZE RATUJ NASZE Małżeństwo !WSKAZ DROGE KTORA MAM IŚĆ ABY MIEDZY NAMI BYLO JAK DAWNIEJ! ZNISZCZ TEN KOSZMAR!ODSUN ZLO OD NASZEGO ZWIĄZKU! DOPROWADZ NAS DO OŁTARZA PANSKIEGO!I ODSUN OSOBY KTORE CHCA NAS ROZDZIELIC!ODDAJE SIE TOBIE BEZ RESZTY W CODZIENNEJ MODLITWIE!

 7. Święta Rito patronko spraw trudnych I beznadziejnych wejżyj na moją prośbę proszę z całego serca o łaskę pojednania moich dwóch przyjaciół Roberta i Grzegorza aby serce Grześka zmiękło i odezwał się do Roberta

 8. Modle się do sw. Rity od kilku dni i już widzę małe cuda. Jestem przekonana ze moja prosba zostanie do końca wysłuchana sw. Rita mi pomoże. Wierzę w to calym sercem❤️ Bardzo dziękuję ❤️

 9. Wiem, że święta Rita jest nieustanną pomocą dla mojej mamy i za to chcę Ci św. Rito podziękować. Proszę miej naszą rodzinę w opiece.

 10. Święta Rito dziękuję za wszystko i proszę o pomoc dla mojej córki Katarzyny o potrzebne łaski dla niej aby dała radę psychicznie fizycznie i umysłowo, proszę o opiekę nad nią św Rito błagam

 11. Św Rito błagam o zdrowie i błogosławieństwo Boże dla mnie i mojej rodziny oraz proszę o stałą pracę dla mojej córki Katarzyny proszę o wybawienie mnie z moich utrapien i rozwiązanie moich problemów

 12. Św. Rita wysłuchała moich modlitw aby zajść w ciążę, której mąż nie chciał. Dziś mam cudna córeczkę.

  1. Sw. Rito. Wiele lat temu modlilam sie do Ciebie o zdrowe dzieciatko. I mam coreczke 7 letnia zdrowa i silna.
   Teraz prosze o kolejne dzieco. Mimo przeciwnosci losu blagam Cie o zdrowe potomstwo.
   Leczenie ktore mam jest bardzo drogie i wyczerpujace psychicznie.
   Prosze o spokoj i zdrowie.
   Sw. Rito modl sie za nami.
   Dziekuje za opiekne.

  1. Św Rita parę lat temu pomogła mi w trudnym momencie mojego życia. Po modlitwie za jej pośrednictwem od razu na drugi dzień otrzymałam odpowiedź, to był cud, wierzę, że to dzięki niej. Dziękuję Ci Święta Rito!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *