Katolicki pogrzeb za granica
Warte uwagi

Pochówek katolika za granicą

Jak zorganizować katolicki pogrzeb za granicą? Do kogo zwrócić się o pomoc przy organizacji pogrzebu? O czym pamiętać?

Śmierć jest naturalnym elementem losu człowieka na tym świecie. Ziemskie życie to jedynie pielgrzymka, którą podążamy z wolna dążąc ku wieczności. Nie wiemy co czeka nas w tej drodze za następnym zakrętem. Jej kres może nas zaskoczyć. Szczególnie wymowne jest to w wypadku, gdy przyjdzie za granicą ojczyzny.

Wiele rzeczy zmieniło się obecnie na świecie, sytuacja ekonomiczna, czy rodzinna wysłała wielu z naszych rodaków ku odległym zakątkom ziemi. Z perspektywy katolika, który pragnąłby spocząć w wieczności zgodnie z wszelkimi sakramentaliami, zagadnienie pogrzebu poza ziemią ojczystą staje się tematem godnym pochylenia. Sprowadzenie doczesnych szczątków bliskiej osoby nie zawsze jest możliwe. Szczególnie dotkliwie odczuliśmy to podczas niedawnej pandemii.

Przeszkody w pogrzebie katolika za granicą

Pierwszą przeszkodą, z którą się zetkniemy, będzie zapewne bariera językowa. Wiele osób nie zna urzędowych języków do których wyjeżdżają nasi krajanie, tym bardziej nie orientuje się we wszelkich zawiłościach prawnych na ich terenach. Te zaś bywają diametralnie różne, jeżeli chodzi o świecką stronę ceremonii. Musimy również śpieszyć się z ich dopełnieniem, wiele krajów ma bardzo krótki czas wyznaczony na aspekt formalnościowy. Przykładem są tu Niemcy, gdzie każdy land może mieć wyznaczoną inną ilość godzin między odejściem osoby, a nakazem jej pochowania.

Do kogo się zgłosić z pomocą przy pogrzebie za granicą ?

Do kogo więc się zgłosić? Pomocą będą tutaj firmy zajmujące się sprowadzaniem doczesnych szczątków naszych rodaków do kraju, takie jak np. Anielski Orszak. Po upoważnieniu firmy pogrzebowej rozpocznie ona działania w kierunku organizacji pogrzebu za granicą. Będzie to również dotyczyć ceremonii kościelnej. Musimy przy tym pamiętać o wystąpieniu u proboszcza parafii z której pochodził zmarły o możliwość pochowania go poza nią. Jeżeli osoba bliska była członkiem parafii poza granicami kraju, być może przebywała na stałe poza krajem, nie będzie to konieczne.

Wszelkie wątpliwości w tej materii rozwiążą pracownicy firmy pogrzebowej. Ten trudny dla ludzi czas często przepełnia bólem uniemożliwiającym dokonanie formalności, które komplikują się jeszcze w wypadku pochówku na terenie innego kraju. Dlatego warto skorzystać z pomocy. Pamiętajmy również, że pewne elementy tradycyjnego pogrzebu katolickiego mogą różnić się od tych, które obserwujemy w Polsce.

W Niemczech, dla przykładu, rzadko spotyka się wystawne pomniki, a kwiaty na pogrzebie są składane w mniejszej ilości. Liczy się jednak samo sakramentalium, udzielane przez kapłana. Zasnąć przyjdzie nam może daleko od domu, zawsze jednak wracamy w tym śnie do Prawdziwej Ojczyzny.

2 Replies to “Pochówek katolika za granicą

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *