nieskuteczna modlitwa
Duchowość

Dlaczego nie wszystkie modlitwy zostają wysłuchane?

Modlę się już tyle lat, a moja prośba nie została spełniona… Bóg nie odpowiada na moje błagania… Zdarza się, że słyszymy takie zdania. Wtedy pojawia się pytanie, dlaczego tak się dzieje? Czy Bóg faktycznie mnie nie słucha? Co takiego robie źle, że nie zostaje wysłuchany?

Twoja prośba nie jest zgodna z wolą Boga?

Często można usłyszeć takie wytłumaczenie, że to o co prosisz nie jest zgodne z wolą Boga i nie otrzymujesz łaski. Z drugiej strony, możliwe że nie jest to zgodne z wolą Bożą na ten moment, co nie oznacza, że za miesiąc, rok, 5 lat nie stanie się to zgodne z Wola Pana. Po drugie sam Bóg często daje nam jakieś pragnienia, więc brak z godności z wolą Pana to według mnie mała skala. Chyba że prosisz o coś złego, np. żeby sąsiadowi się nie powodziło, no to wtedy nie licz na interwencje Boga….

Aczkolwiek mogą być dobre prośby, które nie są zgodne z wolą Boga, bo Bóg np. zaprasza do czego innego, co jest sprzeczne z treścią modlitw.

Aby modlitwa się spełniła, musi upłynąć określony czas

Aby modlitwa się spełniła, musi upłynąć określony czas

Tak jak w pierwszym akapice napisałem, często jest tak, że Bóg odsuwa w czasie realizacje naszych próśb. Dlaczego tak się dzieje? Często Bog chce nas czegoś nauczyć. Kiedy zacząłeś/aś z Nim intensywnie rozmawiać w czasie modlitwy, Bog chce przemienić Cię oczyścić, sprawdzić Twoje motywacje. Bog nie chce być złotą rybką która jest od spełniania życzeń. Bóg pragnie konkretnej relacji, czy jest dobrze, czy jest źle, czy masz potrzebe, czy jej nie masz.

Bóg pragnie być w relacji z nami tak jak jesteś w relacji np. z rodzicami, mężem, żoną, dziećmi itd. Gdyby Bog odrazu spelnial Twoja prosbe, to gdybys tylko otrzymal to o co prosisz, po 2, 3 miesiacach juz bys o Nim zapomnial. Nagle Bog stałby się niepotrzebny aż do kolejnej prośby, wtedy ludzie zaczeli by Boga traktować jako złota rybke spełniającą życzenia. Co niestety wiele osób robi i zastanawiają się, czemu ciągle ich spotyka nieszczęscie. Oni chcą konkretnej interwencji a Bog chce relacji i pragnie doprowadzić nas do nieba.

Jak spełnienie Twojej prośby zbuduje kościół?

To jest bardzo ważny element w każdej modlitwie. Zbudować kościół wysłuchaną modlitwą można na wiele sposobów i wcale nie muszą to być prośby zwiazane z kościołem. Można prosić o indywidualne potrzeby i kiedy Pan odpowie na błagania, tak zbudować kościół, że hoho. Można dawać swiadectwa, w rodzinie, pracy, w kościele, nawracając przy tym innych. Czy to nie buduje kościoła? Oczywiście że tak.
Można też modlić się o sprawy Boże i przy okazji budować siebie a nie kościół.

Niektórzy ludzie modlą się w taki sposób:
„Daj mi Panie zdrowie i o nic więcej Cię nie będę prosił, z resztą rzeczy sobie sam poradzę.”
W jaki sposób taka modlitwa ma zbudować kościoł? W jaki sposób ta modlitwa ma zbudować relacje z Bogiem? Skoro odrazu zakladasz że Boga o nic więcej nie poprosisz…

Wiele osób źle się modli i dlatego też nie otrzymuje. Odsyłam do artykulu:

Jak się modlić? – sposoby na skuteczną modlitwę.

Brak wiary sposobem na nieskuteczna modlitwę.

Warto też zadać sobie pytanie, jaka jest moja wiara? Czy wierzę, że Bóg może spełnić moją prośbę?
Na kartach Pisma Świetego, kiedy Jezus uzdrawia, często zwraca uwagę na wiarę. Kobieta cierpiąca na upływ krwi, zostaje uzdrowiona, ponieważ ma wielką wiarę, Jezus pyta się uczniów kto się mnie dotkną? A przecież tam był tłum, masa ludzi się go dotykała, ale on wiedział, ze dotknęła się go osoba z wielką wiarą, ponieważ moc uszła z niego.

Kobieta cierpiąca na upływ krwi

To samo w przypadku kobiety Kananejskiej, gdzie Jezus testuje jej wiarę. Gdy Jezus przechodził, masa osób wołał za nim, masa ludzi prosiła o pomoc. Uczniowie jednak spisali przypadek kobiety Kananejskiej, która tak wrzeszczała, że oni sami prosili Jezusa żeby ja uzdrowił bo nie dają rady.

Przypowieść o kobiecie Kananejskiej

Zobacz także

3 Replies to “Dlaczego nie wszystkie modlitwy zostają wysłuchane?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *