Jak się modlić
Duchowość

Jak się modlić?

Szukasz skutecznego sposobu na modlitwę? Nieustannie prosisz o coś Boga, ale nie zostajesz wysłuchany? Chcesz modlić się skutecznie? Jeżeli wciąż powtarzasz pytanie „jak się modlić?” Koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Wiele osób się modli, czasami jednak ilość modlitw nie przekłada się na efekty. Dlaczego tak się dzieje? Jak w takim razie powinniśmy się modlić? Każdy przypadek jest inny i Bóg często prowadzi ludzi na różne sposoby. Czasami czas który musi upłynąć od rozpoczęcia modlitw w danej intencji jest niezbędny. Ostatecznie o wszystkim decyduje Bóg.

Jest jednak pewna prawidłowość, o której można przeczytać w wielu miejscach w Piśmie Świętym, które znajdziesz w poniższym artykule. Warto jest modlić się skutecznie, aby nie zniechęcać się twierdząc, że modlitwy nie są wysłuchane.

Skąd się biorą wojny i skąd kłótnie między wami? Nie skądinąd, tylko z waszych żądz, które walczą w członkach waszych.2 Pożądacie, a nie macie, żywicie morderczą zazdrość, a nie możecie osiągnąć. Prowadzicie walki i kłótnie, a nic nie posiadacie, gdyż się nie modlicie. 3 Modlicie się, a nie otrzymujecie, bo się źle modlicie, starając się jedynie o zaspokojenie swych żądz.
Jk 4, 1-4.

W takim razie jak się skutecznie modlić?

Warto przed każdą modlitwą zdać sobie sprawę, że każda modlitwa jest wysłuchana. Każdą nasza modlitwę Bóg słyszy.
Jednak dlaczego nie każda prośba jest spełniana?
Dlaczego nie każda trudna sprawa jest rozwiązywana?
Dlaczego nie każda choroba jest uleczana?

Kiedy człowiek zaczyna się modlić z taką ilością pytań i z przeświadczeniem że i tak moja prośba nie będzie wysłuchana, to marne szanse, aby się udało. Zauważ, że Jezus w wielu miejscach w ewangelii pokazuje nam, jak ważna jest nasza wiara w każdej prośbie czy modlitwie. Dlatego stając na modlitwie nie wolno powtarzać sobie, że Bóg i tak mnie nie wysłucha. 

Pierwszy krok: Módl się o wiarę

Góry e-wiara.pl

Bo zaprawdę, powiadam wam: Jeśli będziecie mieć wiarę jak ziarnko gorczycy, powiecie tej górze: „Przesuń się stąd tam!”, a przesunie się. I nic niemożliwego nie będzie dla was. Mt 17, 20

W ewangelii Świętego Marka w 5 rozdziale opisana jest sytuacja kobiety cierpiącej na upływ krwi. Jezus po uzdrowieniu mówi do niej

„Córko, twoja wiara cię ocaliła, idź w pokoju i bądź uzdrowiona ze swej dolegliwości!”

Dalej w Ewangelii Św.Marka w 16 rozdziale Jezus mówi

Tym zaś, którzy uwierzą, te znaki towarzyszyć będą: w imię moje złe duchy będą wyrzucać, nowymi językami mówić będą; 18 węże brać będą do rąk, i jeśliby co zatrutego wypili, nie będzie im szkodzić. Na chorych ręce kłaść będą, i ci odzyskają zdrowie

Zobacz jak ważna jest wiara, wiara w Bożą dobroć i Bożą wszechmoc. Człowiek musi uwierzyć w to, że Bóg pragnie jego dobra, nawet jeżeli sytuacja w której jesteś jest dramatyczna, to wiedz, że Bóg dał Ci takie doświadczenie abyś mógł się czegoś nauczyć, aby Cię oczyścić i abyś mógł być w niebie. Bo to jest naszym celem i Bóg tak kieruje naszym życiem aby nas oczyszczać, dając nawet ciężkie sytuacje. Dlatego musisz uwierzyć, że w tej sytuacji jest dobro.

Stając do modlitwy, musisz być pewny, że Bóg jest wszechmogący, i z łatwością może rozwiązać Twój problem. Nie może być w tobie wątpliwości. Nie możesz stawać z nastawieniem, „a Bóg o mnie zapomniał, napewno moja prośba nie będzie wysłuchana”.  Czy w taki sposób postępuje człowiek wierzący? Czy sądzisz, że takie podejście to sposób na skuteczną modlitwę? 

Drugi krok: Wzmacniaj swoją wiarę

Przeto wiara rodzi się z tego, co się słyszy, tym zaś, co się słyszy, jest słowo Chrystusa. Rz 10, 17

Jak mogę wzmocnić swoją wiarę?

Święty Paweł w liście do Rzymian, mówi bardzo jasno, że wiara rodzi się ze słyszenia. Zaczynamy wierzyć w to co słyszymy. Więc aby wzmocnić naszą wiarę należy znaleźć sobie kilka fragmentów z Pisma Świętego, które odnoszą się do wiary. Możesz skorzystać z cytatów przytoczonych w pierwszym kroku, lub zajrzeć na naszą stronę cytaty z Pisma Świętego i powtarzać je sobie na głos codziennie. Uwaga! powtarzajmy je nagłos, tak abyśmy to słyszeli.

Jeżeli żyjesz w małżeństwie lub w rodzinie, która modli się w tej samej intencji to możecie mówić sobie nawzajem te cytaty abyście obydwoje słyszeli. Często w naszym życiu łatwo jest nam uwierzyć w coś negatywnego. Jeżeli na co dzień słyszysz od kogoś, „do niczego się nie nadajesz”, „nic z Ciebie nie będzie”, to zaczynasz w to wierzyć. Zaczynają się problemy w szkole, w rodzinie, życiu zawodowym. Jeżeli tak mówią do Ciebie np. rodzice to poproś o to aby przestali, ponieważ jesteś ukochanym dzieckiem Boga, stworzony na Jego obraz, więc jesteś wspaniały(a).


Trzeci krok: Dziękuj za to co masz

Chleb_dziekczynienie_wiara

Każdą modlitwę zaczynaj od dziękczynienia, za to co masz. Jest to bardzo ważny element skutecznej modlitwy. Bardzo często przyzwyczajamy się do tego co mamy. Staje się to dla nas oczywiste. Chociażby posiadanie dachu nad głową. Ile razy w modlitwie dziękowałeś, za to że masz gdzie mieszkać? Jest to dla nas naturalne, ponieważ od urodzenia nie musimy się o to martwić. Jednak są osoby, które tego nie mają. Ile razy dziękowałeś, za to, że możesz swobodnie oddychać?

Czasami, kiedy zmagamy się np. z chorobą i jesteśmy nią wykończeni to zapominamy o tym wszystkim co mamy. Jednak powróć myślami do wszystkich sytuacji, w których Bóg Ci pomógł i podziękuj za to. Dziękuj za wszystko, za to że masz dom, rodzinę, ręce, nogi, że widzisz, że słyszysz możesz chodzić, za swój umysł, za swoje serce, za to że potrafisz kochać, za przyjaciół.

Dziękuj za najdrobniejszą rzecz, bo wszystko jest łaską. Po tak obfitym dziękczynieniu, zdajesz sobie sprawę jak wiele otrzymałeś, za darmo i zachwyć się tym co masz, doceń to. Twoje serce powinno być przepełnione wdzięcznością, radością, za to jak bardzo zostałeś obdarowany. Może nawet zrobić Ci się głupio, że przez tyle czasu tego nie doceniałeś. Często jak czegoś potrzebujemy koncentrujemy się na wszystkim czego nam brakuje. Zapominamy o tym co mamy. 

Następnie poproś o to czego potrzebujesz. Wiesz już że masz hojnego Ojca w niebie, przecież tal wiele Ci dał 🙂 Dlatego śmiało możesz prosić, bo o wiele rzeczy nie prosiłeś, a dostałeś je! Nie narzucaj Bogu rozwiązania danej sytuacji, On lepiej wie jak ma to rozwiązać i co jest dla nas lepsze.

Czwarty krok: Uwielbiaj Boga

Kolejnym krokiem do skutecznej modlitwy jest uwielbienie. Uwielbiaj Boga, w jego dobroci, w tym że troszczy się o każdego człowieka, że chce jego dobra. Uwielbiaj Boga w jego miłosierdziu, które jest nieskończone, w morzu miłosierdzia, w którym ginie każdy grzech. W jego mocy, w tym że On jest Panem, że On pokonał śmierć. Dlatego nie musimy się lękać, nie musimy się bać.

Uwielbiaj Boga w Jego Synu, że został za nas wydany, abyśmy mogli być wolni, że on został przybity do krzyża ze wszystkimi Twoimi grzechami, abyś Ty mógł żyć w wolności. Uwielbiaj Boga w jego Słowie, które jest wieczne, w Słowie, które ma moc stwórczą. W Jego wierności, bo Bóg jest wierny swoim obietnicom.

Piąty krok: Słuchaj co Bóg chce Ci powiedzieć

Na koniec przestań mówić, zacznij słuchać. Jest to jeden z podstawowych elementów skutecznej modlitwy. Ten moment jest bardzo ważny w skutecznej modlitwie. Należy się wyciszyć, dać przestrzeń Bog, aby mógł mówić, tak jak On chce.

Zamknij oczy i otwórz się na to co Bóg chce Ci powiedzieć. Podczas słuchania należy być czujnym, ponieważ Bóg może pokazać pewien obraz. Mogą ci na myśl przyjść jakieś osoby, jakie wydarzenia z życia albo Słowa z Pisma Świętego. Warto jest mieć w pobliżu Pismo Święte, aby znaleźć fragment, który usłyszeliśmy. Warto jest zachować go w swoim sercu, zapisać na kartce, abyśmy mogli do niego powrócić. Podczas słuchania może też nic się nie wydarzyć, jest to normalne, nie przejmuj się!

Zobacz także

Tagi: Skuteczna modlitwa, Jak się modlić, Modlitwa o wiarę, Modlitwa Słowem Bożym

3 Replies to “Jak się modlić?

  1. Szkoda, że ja tak nie mogę zrobić 😐 Mam z córką wspólny pokój….więc co „rośnie” na jej podłodze to i na mojej. A ręce dawno mi już opadły i wiara w jakąkolwiek zmianę uleciala bezpowrotnie😏

    1. Nie wiem czy to w ogóle odczytasz, ale… Nie trać Wiary! Wiara jak ziarnko gorczycy – góry przenosi. Spójrz też z innej strony, ile rodziców ogranicza swój kontakt z dzieckiem, ponieważ dziecko idzie zamknąć się do swojego pokoju, a ile małżeństw czeka na swoje pierwsze dziecko…
      Z Bogiem
      Piotr

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *