Zazdrość, jak sobie z nią radzić
Psychologia

Zazdrość – Jak sobie z nią radzić ?

Zazdrość jest jednym z siedmiu grzechów głównych, trwanie w długotrwałej zazdrości może nieść ze sobą negatywne skutki psychiczne. W poniższym wpisie postaramy się odpowiedzieć na pytania „Jak radzić sobie z zazdrością?”, „Jak nie być zazdrosnym„. Zazdrość towarzyszy nam w wielu przestrzeniach naszego życia: w relacjach, w związku, w życiu zawodowym, w nauce, w posiadaniu pewnych dóbr, cech itd. Aby móc skutecznie radzić sobie z zazdrością musimy ją najpierw dobrze poznać.

Korzeń zazdrości

Korzeniem zazdrości jest zawsze pewien brak, niewystarczające poczucie miłości ze strony chłopaka bądź dziewczyny, niewystarczająca ilość posiadanych dóbr materialnych, niewystarczające umiejętności. Jednak korzeniem tych wszystkich braków jest brak Bożej Miłości. Jeżeli człowiek czuje się naprawdę kochany taki jaki jest, to nie musi nieustannie udawać, nieustannie się starać uważać na to co powiedzą inni. Dlaczego? Ponieważ wie że wszystko ma w Bogu i że jest pełnowartościowym człowiekiem i nie musi niczego udowadniać innym.

Ona jest zazdrosna

Często kobiety są zazdrosne o swoich chłopaków, partnerów, mężów, ponieważ strasznie boją się tego, że mogą ich stracić. Nie będąc w związku czują się nie kochane. Jednak nawet jeżeli chłopak czy mąż codziennie przychodziłby z kwiatami i adorował je to i tak zawsze będzie pewien niedosyt miłości. Dziewczyny pragnienie tej miłości często błędnie i nieświadomie zasypują nowymi związkami, pragną być adorowane, kochane, jednak żaden mężczyzna nie może zaspokoić tego pragnienia. Jedynie Boża Miłość może uspokoić ich serca, jedynie sposób w jaki kocha Bóg może nasycić głód miłości każdego człowieka. Dlaczego? Bo Bóg jest twórcą i on wie czego potrzebuje jego stworzenie. Gdybyś stworzył jakąś grę i wymyślił do niej zasady, to byłbyś osobą, która wiedziałaby najlepiej jak tą grę wygrać, albo jak najszybciej ją skończyć.


Porównywanie się z innymi

Od dziecka jesteśmy porównywani z rówieśnikami, porównują nas rodzice nauczyciele. W konsekwencji czego przez resztę życia sami porównujemy się do innych. Zazdrość w naszych sercach pojawia się często na skutek porównywania się z innymi. W momencie porównania może dojść do złej lub dobrej zazdrości.

Dobra zazdrość

Dobra zazdrość jest to taka zazdrość, gdzie cieszymy się z obdarowania drugiej osoby i jesteśmy zmotywowani do działania. Jak wzbudzić dobrą zazdrość? Np. widzę że ktoś ma jaką umiejętność, dziękuje Bogu za to że został tak obdarowany i pragnę też ją zdobyć. Proszę Boga aby mi też pobłogosławił taką umiejętnością i zabieram się do działania.

Miłość niech będzie bez obłudy! Miejcie wstręt do złego, podążajcie za dobrem! 10 W miłości braterskiej nawzajem bądźcie życzliwi! W okazywaniu czci jedni drugich wyprzedzajcie! Rz 12,9-10

Zła zazdrość

Pojawia się kiedy na skutek porównywania zaczynamy się dołować, oceniać się. Kiedy widzimy kogoś zamożnego i myślimy „Pewnie ukradł te pieniądze”, „To niesprawiedliwe czego ja mam tak mało”, „Jestem gorszy i tak już zostanie”. To są myśli które pojawią się przy negatywnej zazdrości, po takich myślach człowiek wpada w rozpacz. Zła zazdrość nie motywuje do działania, może jedynie motywować do działania przeciwko jakiejś osobie.

Brak poczucia własnej wartości

Osoby, które szczególnie nie czują własnej wartości, są szczególnie narażone na zazdrość. Takie osoby często czują się w czymś gorsze, porównywanie się z innymi wprowadza je w rozpacz nad sobą. Takie osoby często poszukują potwierdzenia własnej wartości przez innych w związku, w relacjach przyjacielskich u rodziców itd.. Często mówią o sobie o tym czego dokonały, lubią być chwalone. Wykonane przez nich prace barwnie opowiadają aby słuchacze byli pełni podziwu dla nich.

Jak pozbyć się zazdrości

Aby pozbyć się zazdrości musisz modlić się o doświadczenie Bożej Miłości. Pozwól Bogu przekonać Twoje serce, że w Bogu masz wszystko czego potrzeba, że On troszczy się o wszystkie Twoje potrzeby.Jeżeli jesteś mocno zdeterminowany to warto pojechać na kurs np. Nowe Życie na którym uczestnicy zostają wprowadzeni w doświadczenie Bożej Miłości.

Proś Boga, aby przekonywał Twoje serce o poczuciu własnej wartości. Spisz na kartce przestrzenie w których jesteś dobry, swoje zalety. Zobacz jak wiele dał Ci Bóg. Zacznij chwalić innych, nie skupiaj się jedynie na sobie.

One Reply to “Zazdrość – Jak sobie z nią radzić ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.