Zaufany sluga pustynia
Przypowieści Biblijne Stary Testament

Przypowieść o zaufanym słudze

Rebeka Żoną Izaaka, czyli przypowieść o Przyjacielu Oblubieńca – zaufanym słudze. Czego uczy nas ta przypowieść ? Jak możemy ja interpretować w kontekście naszego życia? Zachęcam do przeczytania artykułu.

Kontekst historyczny


Historia

Przypowieść ma miejsce w czasie, gdy Sara (zona Abrahama) nie żyje. Abraham także czuje, ze niedługo Pan wezwie go do siebie. Izaak jest już w dojrzałym wieku i powinien się ożenić. Abraham ze względu na swój wiek nie podejmuje się zadania, lecz zleca je Eliezerowi.

Ten fragment Pisma świętego opisuje etap poszukiwania żony dla Izaaka, przez najwierniejszego sługę Abrahama. W czasach Jezusa, to przyjaciel Pana młodego szukał dla niego żony. Zaufany sługa Abrahama (Abraham był ojcem Izaaka), musi wyruszyć na poszukiwanie przyszłej żony Izaaka.

Przyjaciel Oblubieńca w dzisiejszych czasach


W obecnych czasach, jest nam niezwykle trudno wyobrazić sobie tę sytuacje. Abym mógł wysłać przyjaciela na poszukiwanie przyszłej żony dla siebie, musiał bym dażyć przyjaciela ogromnym zaufaniem. Jakby nie spojrzeć, od tego będzie zależało moje przyszłe życie.
Gdyby mnie to spotkało z pewnością dałbym przyjacielowi wytyczne, co do wyboru. Na pewno nie raz byśmy o tym rozmawiali, aby ustalić szczegóły. Bardzo możliwe, że w tamtym czasie też tal było.

Możliwe, że Izaak spotykał się ze sługą ojca i dyskutowali na ten temat, jak powinna wyglądać, jak się zachowywać itd. Co więcej nawet Abraham daje wskazówki, o czym czytamy.

„Rdz 24, 3-4: bo chcę, żebyś mi przysiągł na Pana, Boga nieba i ziemi, że nie weźmiesz dla mego syna Izaaka żony spośród kobiet Kanaanu, w którym mieszkam, ale że pójdziesz do mego rodzinnego kraju i wybierzesz żonę dla mego syna Izaaka.”

Na pewno sługa czuł powagę sytuacji, wiedział, że to zadanie nie będzie łatwe. Jednak, nie musi się obawiać, ponieważ Abraham modli się za niego i za te dzieło, które podejmie. Mówi także o obietnicy, którą dostał od Boga, Pan pośle swojego Anioła przed tobą!

Rdz 24, 7: Pan, Bóg niebios, który mnie wywiódł z domu mego ojca i z mego kraju rodzinnego, który mi uroczyście obiecał: Potomstwu twemu dam ten kraj, On pośle swego anioła przed tobą; znajdziesz tam żonę dla mego syna.

Zaprzysiężenie sługi


RDZ 24,2-3 I rzekł Abraham do swego sługi, który piastował w jego rodzinie godność zarządcy całej posiadłości: «Połóż mi twą rękę pod biodro,  bo chcę, żebyś mi przysiągł na Pana, Boga nieba i ziemi…..
zaprzysiężenie sługi

Sługa mając takie zapewnienie, bierze ze sobą kosztowności i wyrusza. Wykazuje się sprytem zatrzymując się przy studni wieczorowa pora. W miejscu, gdzie kobiety przychodzą czerpać wodę. Zwiększa swoje prawdopodobieństwo, ale wciąż nie ma planu, nie wie jak zacząć, jak rozpoznać wybrana. Dlatego też zaczyna się modlić, ma wewnętrzne przekonanie, ze odpowiednia kobieta pomyśli nie tylko o jego pragnieniu, ale także o wielbłądach.


Podczas wewnętrznej szczerej modlitwy sługa prosi Pana w imieniu Abraham. Podczas modlitwy powołuje się na niego, jego modlitwa jest szczera, płynie z głębi serca. Widać to, ponieważ ta modlitwa jest prosta, Eliezer modli się własnymi słowami. Nie jest to wyuczona formula, modli się na podstawie faktów, na podstawie tego co widzi. Jego modlitwa jest także stanowcza i konkretna. Mówi spraw aby dzisiaj nastąpiło spotkanie, podaje dokładny przebieg spotkania.

Wysłuchana modlitwa


Niemalże od razu gdy kończy się modlić do studni przychodzi Rebeka. Bóg jest Panem czasu on decyduje w jakim czasie nasze modlitwy zostaną wysłuchane. Czasami jest to błyskawicznie, czasami trzeba trochę poczekać.
Mimo iż dziewczyna zrobiła wszystko, co chciał sługa, w swojej modlitwie na potwierdzenie on pyta ja o rodzinę.

Dziewczyna odpowiada, ze jest córką Betuela, który był wnukiem Nachora. Natomiast Nachor był bratem Abrahama. Wtedy Eliezer pada na kolana przed Panem w geście dziękczynienia, ponieważ wie, ze to jest kolejne potwierdzenie od Boga.
Warto jest zadać sobie pytanie, jak wygląda moja modlitwa? Czy wierze, ze się spełni, kiedy proszę? Czy dziękuję padając na kolana przed Panem?

Pokora i wdzięczność Eliezera


Rdz 24, 27: rzekł: Niech będzie błogosławiony Pan, Bóg mego pana Abrahama, który nie omieszkał okazać łaskawości swej i wierność memu panu, ponieważ prowadził mnie w drodze do domu krewnych mojego pana!

Eliezer dziekuje za wiernosc Boga wzgledem Abrahama, nie przyslania swoja osoba postaci Abrahama. Pokazuje wrecz podrecznikowo, jak powinien zachowac sie Przyjaciel Oblubienca.

Nastepnie Rebeka wraca do swojego domu i opowiada co sie wydarzylo. Laban brat Rebeki widzac bransolety i pierscienie na rękacj siostry zdaje sobie sprawe, ze to wszystko prawda. Udaje się więc po Eliezera i wraz z towarzyszami i wielbladami ida na nocleg.

Eliezer jest tak przejęty swoja misja, ze nie zaczyna spożywać posiłku dopóki nie przedstawi swojej misji.

Rdz 24, 33: Gdy zaś podano owemu człowiekowi posiłek, rzekł: Nie będę jadł, dopóki nie przedstawię mej prośby. Rzekł Laban: Mów.

Zobacz także:

One Reply to “Przypowieść o zaufanym słudze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *